Oczyszczacz powietrza. To jeden z najskuteczniejszych sposobów. Powietrze przepuszczane jest przez odpowiednie filtry, które wyłapują różnego rodzaju pyły i gazy.
Jednym z najczęściej stosowanych jest filtrów jest tzw. HEPA. Posiada on mikroskopijne pory, dzięki którym powietrze oczyszczone zostaje z kurzu, pyłu, ale także bakterii, wirusów i zarodników pleśni. Niestety nie pochłania gazów, zapachów oraz lotnych związków organicznych.
Popularnością cieszy się też filtr węglowy. Temu udaje się pozbawić powietrza pyłów, dymów i szkodliwych związków lotnych oraz zapachów. Jest więc skuteczniejszą bronią w walce ze smogiem niż filtr HEPA.
Coraz częściej stosuje się jonizację powietrza. Proces polega na tworzeniu ujemnych jonów pierwiastków, które wiążą szkodliwe substancje. Później "brudne" cząsteczki osiadają na filtrze lub w postaci kurzu na innych przedmiotach
Nawilżanie powietrza. To jedna z metod, która pozwala "domowymi metodami" oczyścić atmosferę w domu. Wystarczy zagotować wodę i postawić ją jeszcze parującą w jednym z pomieszczeń. Para wodna powoduje, że większe zanieczyszczenia opadają na powierzchnię podłogi i mebli. Innym sposobem jest wykorzystanie ceramicznych nawilżaczy, które wieszamy na grzejniku. Pamiętajmy, że z wilgotnością nie można też przesadzić, gdyż sprzyja ona rozwojowi pleśni i grzybów.
Kwiaty również oczyszczają powietrze. Może nie wyłapią metali ciężkich i cząsteczek stałych, ale na pewno pozbawią je dymu. Najlepszymi tego typu roślinami są te, które lubią cień, np. paproć.
Smog jest wynikiem działalności człowieka oraz sił natury. Sama nazwa jest zbitką słów smoke (dym) i fog (mgła). Powtaje na skutek związania pyłów i różnego rodzaju tlenków metali z wilgotnym powietrzem. Na otwartej przestrzeni dochodzi do ich wymieszania się. Ze zjawiskiem tym walczą nie tylko polskie miasta, ale również Londyn czy wiele miast azjatyckich.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.