O otwarciu archiwów zdecydował rok temu papież Franciszek. Mają one raz na zawsze wyjaśnić wątpliwości dotyczące stosunku Piusa XII np. do III Rzeszy czy antysemityzmu. Ujawniona zostanie m.in. korespondencja między nuncjuszem w Berlinie a niemieckim władzami.
2 marca nie jest datą przypadkową. Równo 81 lat wcześniej Włoch Eduardo Pacelli, czyli Pius XII, został wybrany głową kościoła.
Kościół nie boi się historii - powiedział papież.
Dodał też, że ten pontyfikat był czasem ponurym, "pełnym trudnych decyzji, wymagających ludzkiej i chrześcijańskiej rozwagi, która niektórym może jawić się jako powściągliwość.
Zobacz także: Watykan wyjaśnia zagadkę zaginięcia dziewczynki
Kościół w czasie II wojny światowej
Wątpliwości budzi chociażby to, czy Watykan zrobił w czasie II wojny światowej wystarczająco wiele, aby ratować Żydów. Wielu papieżowi zarzucało, że zbyt mało mówił na ten temat, również po wojnie.
Bardzo duże kontrowersje budzi też fakt współpracy z Hitlerem dużej części księży w niektórych krajach. Na Słowacji, która była państwem marionetkowym III Rzeszy, rządził ksiądz Josef Tiso, który nie został w czasie wojny wydalony z kościoła. Pius XII przyjmował też w Rzymie lidera chorwackich Ustaszy, odpowiedzialnych za dziesiątki ludobójstw, Ante Pavelicia, i nazywał go "drogim synem".
Jednak niektórzy historycy wskazują, że brak zdecydowanych protestów ze strony papieża, pomógł tak naprawdę wielu ludziom. Nie wchodząc z Hitlerem w otwarty konflikt, Pius XII, zachował autonomię np. wielu klasztorów, które służyły za schronienie ludziom.
Otwarcie archiwów Watykanu
Pius XII władał w stolicy apostolskiej w latach 1939-1958. Dlatego też otwarcie archiwów da nam mnóstwo wiedzy również na inne tematy, np. skomplikowanego stosunku kościoła do komunistów. Ilość dokumentów jest ogromna. Łączna ilość pakietów akt to 2 miliony, z których, jak na razie, zdigitalizowano 1,3 mln.
Według bp. Sergio Pagano, zarządzającego Tajnymi Archiwami Watykanu, wgląd do dokumentów w archiwum został już zarezerwowany przez badaczy na resztę roku. Zainteresowanych ujrzeniem akt jest mnóstwo historyków, w tym przedstawicieli muzeów Holokaustu na całym świecie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.