*Sen ma zasadnicze znaczenie dla skutecznego funkcjonowania naszego mózgu. * Badacze udowodnili, że osoby śpiące więcej niż 8 godzin, miały takie same deficyty w rozumowaniu i zdolnościach werbalnych jak osoby, które spały mniej niż 6 godzin.
*W 2017 r. powstał portal internetowy zawierający obszerny kwestionariusz. * Uczestnicy byli poproszeni o odpowiedź na pytanie dotyczące czasu snu z poprzedniej nocy oraz wypełnienie 12 testów mających na celu ocenę wydajności poznawczej.
Chcieliśmy zarejestrować zwyczaje dotyczące snu u ludzi z całego świata. Oczywiście wcześniej badano sen w warunkach laboratoryjnych, ale my chcieliśmy sprawdzić jak to wygląda w prawdziwym życiu - powiedział Adrian Owen, jeden z naukowców pracujących nad projektem.
Naukowcy zebrali dane od 10 tysięcy uczestników. Ok. połowa ankietowanych deklarowała sen krótszy niż 6.3 godziny każdej nocy. Ciekawym odkryciem było również to, że długość snu nie wpłynęła na wszystkie rodzaje czynności poznawczych. Podczas gdy nasze rozumowanie i zdolności werbalne były najbardziej zależne od długości snu, to pamięć krótkotrwała pozostała stosunkowo niewrażliwa na nawet krótki okres snu, jak np. 4 godziny.
Stwierdziliśmy, że optymalna ilość snu, aby mózg pracował najlepiej, to siedem do ośmiu godzin każdej nocy, co odpowiada też zaleceniom lekarzy, aby utrzymać ciało w doskonałym stanie. Odkryliśmy również, że ludzie, którzy spali więcej niż ta ilość, byli równie upośledzeni, jak ci, którzy spali zbyt mało - powiedział Conor Wild, główny autor badań.
_Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.