W pierwszym grobowców znajdują się cztery sarkofagi. Na każdym z nich wykuto ludzkie podobizny. W drugim grobowcu, do którego naukowcy dostali się specjalnym tunelem, odkryto kolejne dwa sarkofagi i sześć otworów do grzebania zmarłych. Po raz pierwszy na tym wykopalisku znaleziono szczątki małego dziecka. Znajdowały się w jednym z otworów. Trzeciego grobowca jeszcze nie otwarto.
Dokładny wiek znaleziska nie jest znany. Znalezione w grobowcach kawałki gliny zdaniem naukowców pochodzą z okresu między 27. dynastią egipską z 525 roku p.n.e., a okresem grecko-romańskim rozciągającym się od roku 332 p.n.e. do IV wieku n.e.
Znalezisko sugeruje, że ten teren był przez długi czas ogromnym cmentarzyskiem miejskim, a nie garnizonowym jak na początku uważano – podaje egipskie ministerstwo ds. antyków w opublikowanym komunikacie, na który powołuje się BBC
Kolejne znalezisko w tym rejonie to efekt prac prowadzonych od 2015 roku. Od tamtego czasu udało się odkryć 20 grobowców. Te najnowsze różnią się jednak ułożeniem od pozostałych. Archeolodzy zaznaczają, że w tym miejscu może być jeszcze więcej grobowców. Dlatego też prace cały czas będą kontynuowane.
Egipt wciąż jest niezwykłą gratką dla archeologów. Tylko w maju tego roku także w prowincji Al-Minja udało się znaleźć 17 mumii w katakumbach na pustyni. Oprócz nich naukowcy odkopali też różne zapiski na papirusach oraz kilka sarkofagów wykonanych z wapienia i gliny. Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.