Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Aleksander Sławiński | 
aktualizacja 

Węgierskie rozwiązanie może zmienić energetykę

189

Energia słoneczna staje się coraz popularniejsza i znajduje coraz to nowe zastosowania. Węgierska firma stworzyła rozwiązanie, które pozwala na budowanie chodników, które nie tylko mogą zasilać domy, czy samochody elektryczne, ale i zrobione są w pełni z materiałów z recyklingu.

Węgierskie rozwiązanie może zmienić energetykę
(Youtube.com, Platio Solar)

Fotowoltaiczne chodniki i podjazdy stworzone przez startup Platio Solar z siedzibą w Budapeszcie, mogą w przyszłości namieszać na rynku energetyki.

Firma od pięciu lat testuje nowe zastosowania dla technologii słonecznych. Ich nowym wynalazkiem są dostarczające prąd chodniki zrobione w całości ze zrecyklingowanych plastikowych butelek. Rozwiązanie dopiero wchodzi na rynek, jednak według właścicieli zrobiony z baterii słonecznych podjazd o powierzchni 20 metrów kwadratowych może zaspokoić roczne zapotrzebowanie na prąd dla jednej rodziny.

Oczywiście wszystko zależy od nasłonecznienia i zużycia prądu, jednak technologia już jest stosowana w praktyce. W 2018 roku w budapesztańskich parkach pojawiły się alejki wyłożone panelami słonecznymi, które dostarczały prąd dla okolicznych stacji ładowania samochodów elektrycznych.

Solarne autostrady

Każdy panel (o wielkości metra kwadratowego) produkowany jest z około 400 butelek PET, czyli jednej z najpowszechniejszych form plastiku. Oznacza to, że wynalazek jest podwójnie ekologiczny - z jednej strony wytwarza "zieloną energię", z drugiej - pozwala na zmniejszenie ilości zanieczyszczeń.

Możliwość użycia odpadów jest zresztą jedną z głównych zalet. Solarne autostrady i drogi powstają już od kilku lat m.in. w Chinach, Francji czy Niemczech. Np. zaledwie 90 metrowa droga rowerowa w miejscowości w miejscowości Erftstadt, wytwarza rocznie 16000 kWh - czyli energię wystarczającą na zasilenie czterech gospodarstw domowych.

W trakcie produkcji prądu powstaje też tzw. ciepło oporowe, które sprawia, że drogi te nie wymagają odśnieżania. Wytwarzają też mniej hałasu niż zwykłe jezdnie.. Problemem jest jest jednak to, że są bardzo drogie w budowie. W przypadku wynalazku Węgrów zastosowanie zwykłego plastiku mocno obniża koszt budowy, a zalety pozostają właściwie te same.

Nowe panele znajdują chętnych głównie w słonecznych częściach globu - np. we Włoszech, Hiszpanii czy pustynnych stanach USA. Jednak twórcy pracują nad zwiększeniem ich wydajności, tak by opłacały się też w mniej łagodnym klimacie.

Zobacz także: Mity o elektromobilności

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Rozdawali paczki żywnościowe. Nie żyje 10 osób, w tym czwórka dzieci
Sabotaż na Bałtyku. Wiadomo, co z podejrzanym statkiem
Jak zrobić bezalkoholowy grzaniec na święta? Prosty przepis
Wyniki Lotto 21.12.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Dyrektor CIA z wizytą na Ukrainie. Bill Burns odbył tę podróż po raz ostatni
Udaremnili zamach na prezydenta Zambii. Sprawcy mieli amulety i kameleona
Niezwykłe sceny. Zebrali się w Stonehenge i zaczęli świętować
Sebastian Walukiewicz prosto z boiska trafił do szpitala. Chwile grozy we Włoszech
Węgrzy chcą dać azyl Romanowskiemu. Tusk: Orban nie lubi rozliczeń
Biegł ponad 500 dni, właśnie dotarł do Londynu. Wyruszył z Afryki
Iga Świątek w formie. Świetny występ Polki w World Tennis League
Niemiecka policja wysyła posiłki na jarmarki bożonarodzeniowe
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić