Niemcy pracują dłużej niż my. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma jednej granicy wieku emerytalnego. W ostatnich latach ulegała ona licznym zmianom. Dzisiaj obowiązuje jeszcze granica 65 lat dla wszystkich, ale jest ona powoli przesuwana. W 2029 r. Niemcy mają pracować do 67. roku życia, jednak nie wszyscy. Osoby z 45-letnim stażem, oraz z krótszym, ale wykonujące uciążliwe zawody, mogą przejść na zasłużony odpoczynek w wieku 63 lat.
Belgia, Luksemburg i Portugalia podobnie jak Niemcy. Tam również kobiety oraz mężczyźni są traktowani w ten sam sposób. Idą na emeryturę, gdy skończą 65 lat. W Belgii dodatkowo istnieje możliwość wcześniejszego zakończenia pracy, gdy wykonywało się ją co najmniej 35 lat.
Francuzi pracują najkrócej na Zachodzie. Tam zarówno kobiety jak i mężczyźni odchodzą na emeryturę po 62. urodzinach. Rząd planuje jednak podwyższenie wieku emerytalnego na wzór niemiecki, tak by pracować o 5 lat dłużej niż obecnie.
W Norwegi, Szwecji, Danii i Holandii będzie pracować się dłużej. Wszystkie kraje przesuwają granicę do 67. roku życia. Na razie Norwegowie idą na emeryturę dwa lata wcześniej, ale muszą spełnić jeden warunek - przez co najmniej 5 lat opłacać składki ubezpieczeniowe. Holendrzy *pracują na razie do 65. roku życia. *
W Danii kobiety pracują dłużej. Przechodzą na odpoczynek, mając 65 lat, a tamtejsi mężczyźni dwa lata wcześniej. W Szwecji kobiety pracują do 65. roku życia, a mężczyźni kończą pracę między 61. a 67. w zależności od rodzaju wykonywanego zawodu.
Brytyjczycy podobnie jak Polacy. Obecnie na Wyspach pracuje do 65. roku życia w przypadku mężczyzn i 60. w przypadku kobiet. Rząd planuje zrównanie wieku dla obu płci i jednoczesne wydłużenie go do 67. urodzin.
Najkrócej pracuje się na Wschodzie. W Rosji mężczyzna odchodzi na emeryturę, mając średnio 60 lat, zaś kobieta już w wieku 55. Tak samo jest na Białorusi i Ukrainie. We wszystkich tych państwach są plany podwyższenia progu wieku emerytalnego. W tym ostatnim nalega na to szczególnie doradzający Ukraińcom Leszek Balcerowicz.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.