Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Większość Polaków boi się smogu. I nic z tego nie wynika

30

Aż 94 proc. Polaków zauważa problem smogu w Polsce, jednak inaczej na niego reaguje.

Większość Polaków boi się smogu. I nic z tego nie wynika
(Kornelia Glowacka-Wolf / Agencja Gazeta)

Co piąty zapytany śledzi alerty smogowe i zmienia swoje zachowania, jeśli poziom smogu jest wysoki. 4 na 10 Polaków sprawdza alerty, ale nie reaguje na nie. Co trzeci nie śledzi alertów, ale uważa, że smog jest problemem szczególnie zimą. Tak wynika z badania „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu” przeprowadzonego na zlecenie Avivy.

Zanieczyszczenie powietrza znajduje się w Top 5 czynników najbardziej szkodliwych dla zdrowia – obok stresu i palenia tytoniu. Wysoka jest również świadomość konkretnych chorób, jakie wywołuje smog. Według 86 proc. respondentów są to choroby układy oddechowego, jak astma czy zapalenie oskrzeli, niemal połowa zapytanych wskazuje na alergie, a 42 proc. na choroby układu sercowo-naczyniowego, takie jak miażdżyca czy zawał serca.

(AVIVA)

Duszący problem zdrowotny...

Smog znalazł się w Top 5 czynników, które obecnie najbardziej szkodzą zdrowiu Polaków. Listę otwiera stres, na który wskazała połowa Polaków. Na drugim miejscu znalazł się brak aktywności fizycznej (46proc.), na trzecim palenie tytoniu (45proc.), potem złe odżywianie (42proc.) i smog (33proc.), który jest przed nadużywaniem alkoholu (31proc.).

Polacy są też świadomi konkretnych problemów zdrowotnych, jakie wywołuje smog. Aż 86 proc. wskazało na choroby układu oddechowego, takie jak astma, zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POCHP). Blisko połowa zapytanych (46proc.) smog wini za alergie, a 42 proc.za choroby układu sercowo-naczyniowego, np. miażdżycę, zawał serca czy udar mózgu. Co trzeci respondent uważa, że zanieczyszczenie powietrza może przyczynić się do śmierci w wyniku niewydolności układu krążeniowego lub oddechowego.

Badania naukowe i dane epidemiologiczne jednoznacznie wskazują, że przebywanie w środowisku o zwiększonym poziomie zanieczyszczeń powietrza istotnie wpływa na rozwój i dynamikę chorób, m.in. układu oddechowego i sercowo-naczyniowego. W Polsce z tego powodu umiera przedwcześnie ok. 50 tys. osób (według najnowszego raportu Europejskiej Agencji Środowiska), co stanowi aż 10 proc. wszystkich przyczyn zgonów w naszym kraju. Co więcej, z powodu ekspozycji na zanieczyszczenia powietrza umiera ok. 10 razy więcej Polaków niż w wyniku wypadków drogowych, o których tyle się mówi publicznie ‒ komentuje dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.

(AVIVA)

... który Polacy monitorują ...

Tylko 6 proc. zapytanych odpowiedziało, że w ogóle nie przejmuje się smogiem. Większość z nas (61proc.) sprawdza, jakim powietrzem oddycha. Z tego 20 proc.regularnie śledzi alerty smogowe i jeśli poziom smogu jest wysoki, zmienia swoje zachowania. Dwie na pięć osób (41proc.) czasem sprawdza doniesienia, ale nie zmienia swoich zachowań. Natomiast co trzeci zapytany w ogóle nie śledzi raportów smogowych, ale uważa, że smog w zimie jest problemem.

Zmianę zachowań podczas smogu najczęściej deklarują osoby od 25 do 34 roku życia (28proc.). Ponadto, im większe miasto, tym bardziej świadomi i „reaktywni” ich mieszkańcy – 25 proc. w miastach 200-500 tys. mieszkańców oraz 28 proc. w miastach pow. 500 tys. mieszkańców. Wyższy odsetek ankietowanych, którzy śledzą alerty i na nie reagują (22proc.) jest wśród osób aktywnych fizycznie na powietrzu, podczas gdy wśród „nieaktywnych na powietrzu” tylko 13proc.. Nie bez znaczenia jest też region – najwięcej, bo 29 proc. mieszańców Śląska, 25 proc. Małopolski oraz 25 proc. województwa świętokrzyskiego jest na bieżąco z doniesieniami smogowymi i zmienia swoje zachowania, jeśli prognozy nie są dobre.

(AVIVA)

... i nie pozostają bierni ...

Co trzeci ankietowany w razie alertu smogowego nie wychodzi z domu, 29 proc. zapytanych nie wietrzy mieszkania, a 28 proc. rezygnuje z biegania, jazdy na rowerze, nordic walking czy innych aktywności na powietrzu. Podobnie 28 proc. Polaków nie wyjeżdża na weekend, urlop czy ferie do miejscowości, gdzie poziom smogu jest wysoki. Co piąty ankietowany w takiej sytuacji rezygnuje ze spaceru z dzieckiem.

Swoje codzienne życie, z powodu złej jakości powietrza, częściej zmieniają mieszkańcy regionów najbardziej dotkniętych smogiem. W przypadku czerwonego alertu niemal połowa osób z województwa śląskiego (48 proc.), mazowieckiego (45 proc.) oraz małopolskiego (42 proc.) rezygnuje z wyjścia z domu. W przypadku Małopolski i Śląska zdecydowanie wyższy niż średnia ogólnopolska jest również odsetek ankietowanych, którzy nie wietrzą mieszkania (odpowiednio 39 proc. i 37 proc.).
300 zewnętrznych czujników jakości powietrza od Avivy.

Statystyki dotyczące jakości powietrza w Polsce są alarmujące. Aż 33 z 50 miast w UE o największym stężeniu zanieczyszczeń powietrza to polskie miasta. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w kategorii zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i rakotwórczym benzo(a)pirenem, nasz kraj zajmuje niechlubne pierwsze miejsce w Europie. Dlatego Aviva przygotowała antysmogowy program społeczno-edukacyjny „Wiem, czym oddycham”.

Jako ubezpieczyciel nie ograniczamy się do wypłaty świadczeń, ale stawiamy na edukację i prewencję. Zwiększamy wiedzę o tym, jaka jest skala zagrożenia smogiem, jak szkodzi on zdrowiu i co można zrobić, aby mu przeciwdziałać – mówi Adam Uszpolewicz, prezes Avivy.

Zobacz także: Zobacz także: Smog - niebezpieczna, toksyczna mgła

W ramach akcji Aviva zwiększy o 300 liczbę zewnętrznych czujników firmy Airly monitorujących jakość powietrza w Polsce. 150 czujników już zostało zamontowanych na placówkach Avivy i Expandera w całej Polsce, a kolejnych 150 urządzeń zostanie udostępnionych w trwającym właśnie konkursie Fundacji Aviva.

Dotychczas do konkursu zgłoszono ok. 1300 lokalizacji. Czujniki otrzyma 100 lokalizacji, które zgromadzą największe poparcie w głosowaniu internetowym trwającym do 10 grudnia na stronie wiemczymoddycham.pl.

Aktualny ranking pokazujący wyniki głosowania: https://wiemczymoddycham.pl/ranking

Kolejne 50 lokalizacji wskaże Fundacja Aviva z puli zgłoszonych w konkursie, aby uzupełnić luki w sieci czujników na mapie Polski.

Metodologia badania:
Badanie „Wiem, czym oddycham, czyli Polacy o smogu” zostało przeprowadzone przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Avivy. Ankiety zrealizowano metodą wspomaganych komputerowo wywiadów indywidualnych (CAWI) na próbie 955 respondentów w dniach 21-26 listopada 2017 roku.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić