W tym roku obchody świąt wielkanocnych mogą wyglądać zdecydowanie inaczej. O zaleceniach wydanych przez Watykan poinformowała Katolicka Agencja Prasowa. Jednym z nich jest to, że w Wielki Czwartek kapłani mogą koncelebrować mszę w kościołach parafialnych i katedralnych, ale bez udziału wiernych. Rezygnuje się ponadto z obmywania stóp i przeniesienia Najświętszego Sakramentu do ciemnicy.
W Dekrecie Penitencjarii Apostolskiej pamiętano też o chorych. Podkreślono, że wiernym cierpiącym na koronawirusa udzielony zostaje odpust specjalny. Ponadto przekazano, że "jeśli chodzi o różne przejawy pobożności ludowej i procesje, można je przenieść, w zależności od oceny biskupa diecezjalnego, na inny termin, na przykład 14 i 15 września".
Zobacz także: orędzie prezydenta Andrzeja Dudy
Koronawirus w Polsce. Kościół już wcześniej reagował
Prymas Polski abp Wojciech Polak jakiś czas temu udzielił wiernym dyspensy. Postanowił znieść m.in. obowiązek uczestnictwa w niedzielnych mszach świętych. Dyspensa dotyczy chociażby tych osób, które odczuwają obawy przed zarażeniem się koronawirusem.
Poza tym abp Polak wydał niedawno rozporządzenie. Mówi ono między innymi o obowiązku mycia rąk przez wszystkich posługujących w kościele. Ponadto zakazuje używania w zakrystiach zwykłych ręczników.
Do tej pory w naszym kraju potwierdzono 439 przypadków zakażenia koronawirusem. Pięć osób zainfekowanych wirusem z Wuhan poniosło śmierć, z kolei jeden z pacjentów opuścił szpital po tym, jak uznano, że wyzdrowiał.
Podziel się dobrym newsem! Prześlij go nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.