pogoda
Warszawa
17°
Karolina Błaszkiewicz
Karolina Błaszkiewicz | 

Wielkanoc 2020. Abp Stanisław Gądecki: "Pandemia jako czas próby i wyboru”"

17

Podczas Wigilii Paschalnej odprawianej w poznańskiej katedrze Arcybiskup Stanisław Gądecki w wygłaszanej homilii odniósł się do pandemii. – Być może jednak właśnie towarzysząca nam epidemia pomoże nam wyjść z odrętwienia i z żywszą wiarą spojrzeć na to, co nas otacza – podkreślił.

Wielkanoc 2020. Abp Stanisław Gądecki: "Pandemia jako czas próby i wyboru”"
(East News)

Wigilia Paschalna rozpoczyna uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Ze względów bezpieczeństwa w poznańskiej katedrze została odprawiona bez udziału wiernych. Przypominamy, że w nabożeństwach może uczestniczyć pięć osób, nie licząc osób sprawujących te obrzędy.

Arcybiskup Stanisław Gądecki uważa, że pandemię warto postrzegać jako czas próby i wyboru. – Ale jak tu żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie, teraz gdy gnębi nas epidemia? Gdy tylu ludzi już zmarło, a inni są w stanie dużego niepokoju? Gdy z powodu koronawirusa ciągle rośnie liczba zarażonych? Gdy służba zdrowia tylko z największym trudem, odwagą i męstwem może sprostać stojącym przed nią zadaniom? – pytał w homilii metropolita poznański.

Jak żyć rozumnie, sprawiedliwie i pobożnie, teraz gdy zmieniliśmy nasze codzienne funkcjonowanie i musieliśmy przeorganizować naszą pracę? Gdy trwa praktyczne zamrożenie gospodarki, a prognozy przewidują pogorszenie koniunktury gospodarczej i utratę miejsc pracy? Gdy nad niektórymi przedsiębiorstwami wisi widmo bankructwa, a nad pracownikami groźba utraty pracy i następstwa tego dla losu polskich rodzin? – kontynuował.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oznajmił, że dopuszczenie przez Boga zła fizycznego i moralnego jest tajemnicą, na którą światło rzuca tylko Chrystus. – Choć zło nie staje się dobrem – Bóg może jednak ze zła wyprowadzić dobro. Z największego zła moralnego, jakie kiedykolwiek mogło być popełnione, z odrzucenia i zabicia Syna Bożego, spowodowanego przez grzechy wszystkich ludzi, Bóg, w nadmiarze swej łaski, wyprowadził największe dobro: uwielbienie Chrystusa i nasze Odkupienie – wyjaśnił.

Po mszy św. arcybiskup wyszedł przed katedrę i pobłogosławił parafię i miasto. Podobnie uczynili księża we wszystkich parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Ma 28 lat i kupił drugi klub. Do tego blisko Polski
Kilkanaście budynków bez prądu. Wszystko przez... węża
Słowa Rafaela Nadala mogły zaskoczyć. "Wcale nie tęsknię"
Polska ma potencjał rozwojowy? Polacy dumni z własnych osiągnięć
Kiedy rusza proces Polki? Zatrzymano ją po przylocie na Wyspy
Watykaniści wskażą papabili. Oto faworyci konklawe
Wieści z Watykanu. Wtedy wystawią trumnę z ciałem papieża Franciszka
Kard. Nycz: zmiany w Kościele są nieodwracalne
Pożar nad Biebrzą to podpalenie? Policja zbiera dowody
Akcja gaśnicza trwa. Żołnierze WOT i dron Bayraktar nad Biebrzą
7 minut. Tyle wystarczy, by uratować życie
Kardynał oburzony decyzją Watykanu. Mówi o "starcach z peryferii"
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić