*Seria wykopalisk w Gruzji odkryła dowody najwcześniejszej produkcji wina na świecie. *To ślady na glinianych naczyniach ceramicznych, które sięgają 6000 lat p.n.e. Praktyka wytwarzania wina rozpoczęła się setki lat wcześniej, niż sądzono. Do tej pory najstarsze naczynia z winem były o 1000 lat młodsze. Odkryto je w 1968 roku w Iranie.
Kiedy bierzemy kieliszek wina, przykładamy go do ust i smakujemy wino, wtedy podsumowujemy historię sprzed co najmniej 8000 lat - powiedział Patrick McGovern, jeden z naukowców, którzy pracowali w Gruzji.
Zespół naukowców prowadził wykopaliska w dwóch wioskach, około 50 km od Tbilisi. Badacze byli szczególnie zaintrygowani wypalonymi glinianymi naczyniami. Jeden ze znalezionych dzbanów mógł pomieścić ponad 300 litrów płynu. Co więcej, został on ozdobiony plamami, które według naukowców mogą symbolizować grona winogron.
Łącznie zbadano 30 fragmentów naczyń. Oprócz znalezisk z ostatnich wykopalisk, sprawdzono również dwa dzbany odnalezione w 1960 roku. Naukowcy od dawna podejrzewali, że mogą zawierać ślady wina. W ośmiu fragmentach i dwóch odkrytych wcześniej dzbanach, znaleziono ślady kwasu winowego - substancji występującej w winogronach.
Skąd pewność, że kwas pochodzi z wina? Testy gleb wykazały znacznie niższe poziomy kwasu niż ten w naczyniach. Zespół zidentyfikował również obecność trzech innych kwasów związanych z winogronami i winem. Kształt naczyń nadaje się jedynie do przechowywania cieczy, a ponadto winogrona lub rodzynki uległyby zniszczeniu, nie pozostawiając żadnego śladu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.