W poniedziałek Władimir Putin przedłożył parlamentowi projekt zmian w konstytucji. Poprawki zawierają łącznie 24 strony strony tekstu. Dotychczas wiele mówiono o reformach, które zakładają osłabienie roli prezydenta i wzmocnienie premiera, co zapewne ma związek z końcem kadencji Putina w 2024 roku.
Teraz jednak prezydent Rosji przedstawił poprawki związane z kwestiami światopoglądowymi. Określenie małżeństwa jako związku mężczyzny i kobiety praktycznie uniemożliwi działania na rzecz legalizacji małżeństw homoseksualnych. Będzie to wymagało najpierw zmiany treści konstytucji. W treści ustawy zasadniczej ma pojawić się też wzmianka o "wierze w Boga", co w wielokulturowej Federacji Rosyjskiej może budzić duże spory.
Poprawki mają też zakazać działania na rzecz "oddzielenia części terytorium od Federacji". Sprawia to, że wszystkie ruchy separatystyczne, ale też np. namawiające do zwrotu Ukrainie Krymu, staną się nielegalne. Konstytucja uznaje również naród rosyjski za "formujący państwo", a językowi rosyjskiemu przyznaje oficjalny prymat nad innymi językami kraju.
Zobacz także: Odtajniono dokumenty KGB na temat Putina
Prawa LGBT w Rosji
Najważniejszą dla mnie propozycją jest uznanie małżeństwa jako połączenia kobiety oraz mężczyzny. Jestem szczęśliwy, że taka poprawka wyszła właśnie od głowy państwa - powiedział wiceprzewodniczący Dumy Państwowej, Piotr Tołstoj.
Rosja jest krajem bardzo negatywnie nastawionym do ruchów LGBT. W 2013 roku uchwalono prawo o "zakazie promocji związków nietradycyjnych", które często używane było do tłumienia jakichkolwiek organizacji na rzecz osób homoseksualnych. Obywatele Rosji są też jednymi z najbardziej nieprzychylnie patrzącymi na takie związki w Europie.
Nowa konstytucja Rosji
W styczniu Duma jednogłośnie przegłosowała propozycję zmiany konstytucji. W przyszłym tygodniu odbędzie się drugie czytanie. W zdominowanej przez związaną z Kremlem Jedną Rosję oraz jej sojuszników raczej pewne jest, że zakończy się tym samym wynikiem. Na 22 kwietnia zaplanowane jest ogólnokrajowe referendum, w którym o ostatecznym przyjęciu nowej konstytucji mają zdecydować obywatele.
Inne zmiany dotyczą m.in. zwiększenia władzy trybunału konstytucyjnego, przewagę prawa rosyjskiego nad umowami międzynarodowymi, czy ograniczenia kadencji prezydenta do dwóch.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.