Dotychczas uważano, że tabliczka zawiera liczby będące trójkami pitagorejskimi. Nie było jednak wiadomo dlaczego starożytni ludzie zadali sobie tyle trudu, aby napisać to wszystko. Nasze badania pokazały, że opisano w ten sposób trójkąty prostokątne za pomocą ułamków, a nie kątów czy okręgów – mówi dr Daniel Mansfield prowadzący badania.
Mimo tego, że tablice mają ponad 3700 lat, są niezwykle dokładne. Zdaniem naukowców są nie tylko najstarsze, ale i najdokładniejsze na świecie - podaje serwis phys.org. Wszystko przez inne podejście Babilończyków do arytmetyki i geometrii.
Odkrycie ma ogromne znaczenia dla naszego świata. Rozwiązania babilońskich matematyków mogą mieć praktyczne zastosowanie w badaniach geodezyjnych, grafice komputerowej czy edukacji. To rzadki przypadek, kiedy starożytni są w stanie nauczyć nas czegoś nowego – twierdzi Mansfield.
Rezultat badań rzuca zupełnie nowe światło na matematykę i historię. Do tej poru uważano bowiem, że to Grecy wynaleźli trygonometrię. Teraz jednak już wiadomo, że zrobili to Babilończycy już 1000 lat wcześniej. Zdaniem naukowców ta tabliczka jest dowodem na ich niewątpliwy geniusz.
Plimptona 332 znaleziono na początku XX wieku. Wykopał go w południowym Iraku archeolog, nauczyciel, dyplomata oraz sprzedawca antyków Edgar Banks. Matematycy zaczęli się nią interesować ok. 70 lat temu. Wtedy bowiem odkryto, że może mieć jakiś związek z trygonometrią.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.