Kobiety robią to podświadomie. Rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że taką tendencję wykazują także ssaki, szczególnie kangury, konie, morsy i orki. Dr Yegor Malashichev z Petersburskiego Uniwersytetu Państwowego stwierdził, że pozycja ta pomaga zwierzętom przetrwać i nawiązać więzi społeczne.
Ta pozycja jest bardzo rozpowszechniona i może być charakterystyczna dla wszystkich ssaków poza kilkoma wyjątkami - powiedział Malashichev dla BBC News. - Jeśli nie ma kontaktu wzrokowego albo jest niewłaściwy, prawa półkula nie aktywuje się - dodał.
*Już dawno zaobserwowano, że ludzie i małpy mają tendencję do kołysania niemowląt po lewej stronie. *Szczególnie w pierwszych tygodniach po narodzinach malucha. Przedstawiano różne teorie wyjaśniające takie zachowanie. M.in. sądzono, że ma to związek z biciem serca matki, które słyszy dziecko lub ze względami praktycznymi. W końcu kobiety w większości są praworęczne, dlatego tą wolną ręką mogłyby wykonywać inne czynności. Dr Malashichev stwierdził, że odkrycie może pomóc w leczeniu zaburzeń charakteryzujących się nieprawidłowym kontaktem wzrokowym, np. autyzmu.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.