Ai Fen była jedną z informatorek zmarłego dra Li Wenlianga. Jako pierwsza zaalarmowała kolegów o nowym koronawirusie, publikując zdjęcie części dokumentacji medycznej ze szpitala w Wuhan w mediach społecznościowych. Zrobione przez nią zdjęcie dotarło do dra Li Wenlianga, który zebrał relacje świadków i podniósł alarm w internecie, ostrzegając ludzi przed nowym koronawirsem.
Władze szpitala udzieliły lekarce nagany. Dwa dni po wysłaniu zdjęć do Li Wenlianga Ai Fen została wezwana na rozmowę do szefa komisji dyscyplinarnej szpitala. Usłyszała, że rozpowszechnia fałszywe plotki w internecie, co jest zachowaniem niegodnym profesjonalisty.
Byłam w szoku. Wiedziałam, że u pacjenta wykryto poważnego wirusa, więc co miałam zrobić, kiedy zapytał o to inny lekarz? - dziwiła się Ai Fen w rozmowie z dziennikarzem chińskiego odpowiednika magazynu "People" - "Ren Wu".
Zobacz też: Grupy krwi a COVID-19. Badania z Chin
Alarmowała o koronawirusie. Lekarka zniknęła
Wywiad z Ai Fen został po kilku godzinach usunięty z platformy Weibo przez wydawcę "Ren Wu". Chińscy internauci dzielą się w internecie screenami publikacji, które jednak również są systematycznie kasowane przez cenzurę. Sama Ai Fen od czasu publikacji wywiadu nie daje znaku życia. Li Wenliang został oskarżony o rozpowszechnianie fałszywych informacji i niedługo później zmarł na koronawirusa.
Żałuję, że nie zrobiłam w tej sprawie więcej. Gdybym wiedziała, jakie będą rozmiary epidemii, nie dbałabym o nagany. Ostrzegałabym każdego spotkanego na ulicy - wyznała Ai Fen.
Wiele osób obawia się, że lekarka została aresztowana. Jej znikniecie nagłośnili dziennikarze australijskiego programu telewizyjnego 60 Minutes. Niedługo później na profilu Ai Fen na platformie Weibo pojawił się pierwszy od dwóch tygodni post, zdjęcie ze stacji metra Jianghan Road w Wuhan podpisane: "Rzeka. Most. Droga. Gong zegarowy". Osoby zatrzymane przez chińską policję często są zmuszane do aktualizowania swoich profilów w mediach społecznościowych lub robią to za nich oficerowie - informują dziennikarze Radio Free Asia.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.