Największe niebezpieczeństwo stwarzają wybuchy z krateru. Do tej pory lawa wypływała spokojnie, ale wulkanolodzy alarmują, że w najbliższym czasie erupcje staną się dużo gwałtowniejsze. Z krateru mogą wylatywać głazy i mniejsze odłamki skalne. Promień rażenia sięgnie kilometra. To jednak jeszcze nie wszystkie zagrożenia.
Wulkan wyrzuca ogromne ilości dwutlenku siarki i innych gazów. Według prognoz meteorologów w najbliższych dniach na Hawajach wiatry znacznie zelżeją, co stwarza duże zagrożenie. I wcale nie są nim kwaśne deszcze, które zapowiadają specjaliści.
Nad wyspą Hawaiʻi już tworzy się niebezpieczny wulkaniczny smog. Brak wiatru sprzyja koncentrowaniu się gazów. Według specjalistów United States Geological Survey mgła spływająca znad Kilauea może być groźna dla ludzkiego organizmu.
Mgła może podrażniać skórę, oczy, nos i gardło, powodując choroby układu oddechowego i bóle głowy u niektórych osób - ostrzegają eksperci.
Kwaśne deszcze krzywdy skórze nie zrobią, ale mogą zabrudzić wodę pitną. A wtedy robi się już duży problem. Kwas siarkowy zawarty w opadach łatwo znajdzie drogę do zlewni deszczówki, z których często przy domach korzystają mieszkańcy Hawajów. Lawa wypływa nie tylko z krateru wulkanu, ale również z co najmniej 14 szczelin w ziemi, który utworzyły się w promieniu kilku kilometrów od Kilauea. Jeden z mieszkańców nagrał erupcję tuż za płotem swojego ogródka. Widok jest spektakularny.
Lawa zniszczyła kilkadziesiąt domów na wyspie Hawaiʻi. Ewakuowano około dwóch tysięcy osób, ale to zapewne jeszcze nie koniec.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.