Przed wyborami głośno zrobiło się o parafii w Niestępowie (woj. pomorskie), której ksiądz głosił w internecie, że "nie można być trochę chrześcijaninem i trochę liberałem".
Teraz na stronie pomorskiej parafii widnieje już inny komunikat. Ksiądz, na którego spłynęła fala krytyki, bynajmniej jednak nie przeprasza – dziękuje tylko za wsparcie w głoszeniu "niezmiennej prawdy ewangelicznej". Podkreśla też, że "Bóg nieustannie daje dowody, że kocha wszystkich ludzi – również liberalnych szamanów, których zaklęcia i uroki przy tej miłości tracą wszelką moc".
Zupełnie inaczej wybory traktuje ojciec Lech Dorobczyński, który na drzwiach kościoła św. Antoniego z Padwy w Warszawie nakleił kartkę z następującym przesłaniem:
Z całego serca zachęcam Was do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach – z miłości do Ojczyzny. Jednocześnie NIE WYRAŻAM ZGODY na jakąkolwiek polityczną agitację na terenie naszego kościoła. Informuję, że wszelkie materiały wyborcze będą usuwane – oświadczył o. Lech Dorobczyński.
Która z tych postaw bardziej podoba się Polakom?
Z naszego badania, które przeprowadziliśmy na panelu Ariadna, wynika, że aż 78 proc. Polaków uważa, że księża nie powinni doradzać wiernym, na kogo mają głosować w wyborach parlamentarnych. Aż 65 proc. pytanych ma "zdecydowane" stanowisko w tej sprawie.
Zaledwie 10 proc. pytanych oczekuje, że ksiądz doradzi, na kogo zagłosować. Reszta – 12 proc. – stwierdziła, że "trudno powiedzieć".
Głosy rozkładają się podobnie w przypadku wyborców PiS i PO, z tym że w przypadku tych drugich niezgoda na rady księży jest większa. Aż 86 proc. elektoratu PO twierdzi, że księża nie powinni doradzać, na kogo głosować. W przypadku wyborców PiS odsetek tych, według których księża nie powinni radzić w wyborach, wynosi 75 proc.
A jakie jest Wasze zdanie? Czy księża w kościele powinni radzić, na kogo głosować w wyborach? Czekamy na Wasze komentarze.
Przeczytaj też:
- Kościół a edukacja seksualna w szkołach. Polacy mówią "nie!"
- Wybory 2019. Na kogo Polacy na pewno nie zagłosują? Wyniki zaskakują
Nota metodologiczna:
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1056 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 4 – 8 października 2019 roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.