Odkryte u brzegów Algarve zwierzę jest blisko spokrewnione z gatunkami żyjącymi przed milionami lat. Szacuje się, że historia płaszczaka (Chlamydoselachus anguineus), bo tak brzmi polska nazwa tego rekina - węża, zaczęła się blisko 80 milionów lat temu, gdy po Ziemi chodziły jeszcze dinozaury. Właśnie z tamtych czasów pochodzą najstarsze ślady jego bytowania.
Tym razem groźnie wyglądająca ryba trafiła do laboratorium Narodowego Instytutu ds. Morza i Atmosfery (IPMA). Ustalono tam, że złapany rekin to samiec o długości 1,5 metra. Rybacy wyłowili go z głębokości 700 metrów na wysokości kurortu Portimao.
Nazwa ryby, płaszczak, pochodzi od specyficznego uzębienia rekina. Płaskie ułożenie pozwala mu chwytać kalmary, ryby, a w przymuszona głodem nawet inne rekiny. Budową ciała rekin przypomina węża. Możliwe, że to właśnie ta ryba swoimi zwinnymi ruchami zainspirowała morskie opowieści o wężach morskich.
Wśród żywych skamielin znajdziemy głównie rośliny i bezkręgowce. Gdy chodzi o bardziej rozwinięte organizmy, to oprócz rekinów po naszej planecie od milionów lat chodzą niektóre gatunki żółwi, krokodyli oraz dziobaki.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.