Nowy rodzaj biopaliwa wytwarzany jest z odpadów rolniczych. Specjaliści wykorzystali między innymi drewno i rośliny. I udało się! Badacze z amerykańskiego Natural Resources Research Institute (NRRI) cieszą się, że wynaleźli paliwo, którego źródło nigdy się nie wyczerpie.
Naukowcy opracowali proces wytwarzania paliwa, podpatrując naturę. Węgiel powstawał dzięki ciśnieniu, czasowi i ciepłu - mówią badacze i odnoszą to do swojego dzieła - informuje serwis ScienceAlert.
Robimy te same procesy, ale zamiast czekać miliony lat, robimy to w ciągu kilku godzin. Minerały nie wchodzą w skład tej mieszanki, dlatego nie jest ona zanieczyszczona - tłumaczy Tim Hagen z NRRI, który należy do University of Minnesota Duluth.
Brykiety produkowane są w procesie podobnym do prażenia kawy. Surowa biomasa jest najpierw suszona, a następnie podgrzewana do temperatury 249 stopni Celsjusza. Wszystko odbywa się w atmosferze o niskiej zawartości tlenu. Na koniec masa jest poddawana działaniu wysokiego ciśnienia.
Wynalazcy są podekscytowani - mówią, że ich paliwo może wyeliminować węgiel. Podkreślają, że dodatkowym plusem jest łatwość transportu nowego paliwa. Brykiety "odpychają" wodę, co sprawia, że nie gniją. W tej chwili naukowcy szukają partnerów biznesowych, aby wytwarzać substytut węgla na duża skalę.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.