Ponad połowa żywności kupowanej przez Europejczyków ląduje w śmietniku. Tak wynika z danych Komisji Europejskiej. Każdy obywatel UE rocznie wyrzuca 92 kg jedzenia. Badania Eurobarometru pokazują, że 58 proc. konsumentów "zawsze sprawdza datę przydatności do spożycia" podczas robienia zakupów, ale tylko co druga osoba rozumie jej znaczenie. A to skutkuje częstszym lądowaniem produktów w śmietnikach.
Bruksela ma pomysł, jak to zmienić. KE przygotowała broszury informacyjne, które pomogą kupującym właściwie interpretować oznaczenia na jedzeniu. Komisja radzi także, aby planować menu na cały tydzień, zamrażać niewykorzystaną żywność i przechowywać produkty w lodówce tak, aby starsze stały na widoku. Dodatkowo, europejscy urzędnicy chcą, aby niepełnowartościowe produkty (jak np. czerstwe pieczywo czy pokruszone herbatniki) wykorzystywać m.in. przy produkcji pasz dla zwierząt.
Na świecie cierpi z głodu 800 mln ludzi, a co dziesiąty obywatel UE nie może sobie pozwolić na pełnowartościowy posiłek każdego dnia. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa straty żywności na świecie odpowiadają 1/3 jej produkcji.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.