Zima wraca do Polski, a w jej towarzystwie smog. W ubiegłym roku polskie miasta były najbardziej zanieczyszczone w Europie. 33 z 50 miast z najgorszym powietrzem znajdowały się w naszym kraju. W tym roku nie jest lepiej. Na podstawie mapy przygotowanej przez Europejską Agencję Środowiska możemy oceniać sytuację niemal w czasie rzeczywistym. Od razu w oczy rzucają się czerwone i brązowe kropki na terenie naszego kraju.
Najgorzej wygląda sytuacja w południowej Polsce. Określana jako bardzo zła jest tradycyjnie w Krakowie. Bardzo źle wygląda również powietrze na Górnym Śląsku. Najgorsze wskaźniki czystości powietrza mają Zabrze, Katowice, Rybnik i Wodzisław Śląski. Według serwisu euronews.com, głównym winowajcą jest węgiel wykorzystywany do ogrzewania domów. Znacząco przekroczone są również normy pyłów zawieszonych w Warszawie, Bydgoszczy, Otwocku i Żarach.
Tylko kilka miast w Europie ma podobne stężenie pyłów zawieszonych, co polskie. To miasto portowe Malty Msida, Skopje i kilka mniejszych macedońskich miejscowości. Na zanieczyszczone powietrze narzekać mogą również mieszkańcy włoskiego Lugano i hiszpańskiej Zamory. Nigdzie nie jest jednak tak źle, jak w Polsce.
W Europie narażenie na pył zawieszony zmniejsza średnią długość życia o prawie rok. Zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i układu oddechowego oraz raka płuc. W przypadku raka trudno ustalić, kiedy jest on spowodowany smogiem. Odnotowano jednak przypadki, że osoby niepalące, które mieszkały w Krakowie, miały problemy z płucami niczym nałogowi palacze.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.