Trudno jest powiedzieć, do czego służył basen, czy do nawadniania, kąpieli, czy może do ceremonii chrztu. A może stanął tu, żeby było po prostu ładnie - oświadczyła Irina Zilberbod z izraelskiego urzędu zajmującego się historią starożytną.
Na miejscu wykopalisk odkryto dużo monet, a także fragmenty ceramiki i wyrobów ze szkła. Archeolodzy odkryli też sporo dachówek i wielokolorowych kawałków mozaiki z okresu bizantyjskiego. Ośrodek chrześcijan w tym miejscu osiągnął szczyt rozkwitu między IV a VI wiekiem naszej ery. Specjaliści stwierdzili to na podstawie innych znalezisk - informuje "Times of Israel".
Basen stanowił część dużo większego kompleksu budynków. Stały u podnóża kościoła, a wokół zbudowano kolumnady prowadzące do skrzydeł mieszkalnych. Woda ze zbiornika była doprowadzona do fontanny, której odrestaurowaniu izraelscy eksperci poświęcili wiele czasu i uwagi.
Jednak w okolicy znaleziono nie tylko pozostałości po pierwszych chrześcijanach. Na wzgórzach Jerozolimy, w Ein Hanya, archeolodzy natrafili na artefakty z okresu Pierwszej Świątyni (966 - 586 p.n.e.). Wśród nich była jedna z najstarszych monet, jaką kiedykolwiek znaleziono w regionie Jerozolimy. Ustalono, że została wybita między 420 a 390 rokiem p. n. e.
Cenne było także znalezienie fragmentu kolumny protojońskiej. Jest ona typowa dla posiadłości królów z okresu Pierwszej Świątyni, co może wskazywać na to, że urzędował tu któryś z żydowskich władców. Podobne fragmenty zostały odkryte m.in. w Ramat Rahel, gdzie odkryto jeden z pałaców królów Judy.
Cały obszar zostanie udostępniony dla turystów i to za darmo. Zapowiedzieli to przedstawiciele władz, którzy uczestniczyli w uroczystości ujawnienia szczegółów wykopalisk prowadzonych w latach 2012-2016.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.