Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Adam Dudkiewicz | 
aktualizacja 

Zakup Patriotów wcale nie taki pewny. USA nie zgadzają się na żądania Macierewicza

50

Plan resortu obrony może nie dojść do skutku. Kością niezgody między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest dostęp do technologii w systemie obrony antyrakietowej.

Zakup Patriotów wcale nie taki pewny. USA nie zgadzają się na żądania Macierewicza
(Wikipedia, US Army)

Podpisanie porozumienia wydaje się coraz mniej prawdopodobne. Tak przewiduje uznawany za dobrze poinformowany serwis DefenceNews. Ostatnie spotkanie między wiceszefem MON Bartoszem Kownackim a przedstawicielami departamentu obrony Stanów Zjednoczonych doprowadziło do impasu. Strony nie mogły znaleźć wspólnego języka. Punktem spornym okazał się być stopień wtajemniczenia strony polskiej w technologie używane do produkcji i obsługi systemu Patriot.

Kolejnym punktem zapalnym jest czas realizacji zamówienia. Polska ogłosiła, że chce kupić system Patriot, ale w konfiguracji niedostępnej na rynku międzynarodowym. MON myśli o rozwiązaniach dostarczanych przez koncern Northrop Grumman, a nie o tych wytwarzanych przez Raytheona. To duża różnica, bo te pierwsze są przeznaczone tylko dla armii amerykańskiej, która ma na ich podstawie stworzyć nowy system obrony antyrakietowej. Problem polega na tym, że jeśli nawet USA zgodziłyby się na sprzedaż tego typu rakiet, to najwcześniej gotowość operacyjną osiągną w 2022 roku. Ministerstwo Obrony Narodowej chce zaś, żeby pierwsze dwie baterie dotarły do Polski do roku 2019.

Chcemy kupić system, który będzie interoperacyjny. Chcemy również, by polski przemysł był zaangażowany w dostarczanie tego systemu - potwierdził serwisowi wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski.

Raytheon zaproponował zatem konstrukcję, która będzie gotowa przed 2022 rokiem. DefenseNews pisze jednak, że nawet jeśli Polacy będą mogli nabyć nowe rakiety wcześniej niż amerykańska armia - co wydaje się mało prawdopodobne - to i tak USA w dalszym ciągu nie mają zamiaru dzielić się technologiami, co leży w sprzeczności z żądaniami polskiej strony.

Głos zabrała też firma Raytheon. W swoim oświadczeniu napisała, że wspiera zarówno polską jak i amerykańską stronę w trwających negocjacjach. Możliwe, że polski rząd zostanie postawiony przed wyborem: albo opóźniona dostawa systemu Patriot, albo wybór innego systemu obronnego.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Hiszpanie piszą o Lewandowskiej. Otwiera nowy biznes
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić