Takie rośliny dominowały na Ziemi 280 milionów lat temu. Dzisiaj występują na południu Japonii i na wyspach Riukiu. Uprawiane są też na Isle of Wight w Wielkiej Brytanii, ale do tej pory na wolnym powietrzu nie dawały żeńskich i męskich szyszek. Do teraz.
To kolejny dowód na zachodzące na naszej planecie zmiany klimatyczne. Tego rodzaju rośliny wcześniej na pewno nie mogłyby zakwitnąć w Wielkiej Brytanii. Do tego, co się teraz stało, przyczyniła się ostatnia fala upałów – czytamy w oświadczeniu Ventnor Botanic Garden.
Na Isle of Wight jest cieplej niż w innych rejonach Wielkiej Brytanii. Średnia temperatura jest tam o 5 stopni Celsjusza wyższa niż na reszcie kontynentu. Uprawę sagowca odwiniętego rozpoczęto na wyspie ok. 15 lat temu.
Po 15 latach rośliny te nie tylko są w stanie przetrwać zimę, rosnąć i produkować liscie. Pięć lat temu mieliśmy męską szyszką, a teraz mamy i męską, i żeńską. To pierwszy taki przypadek na Isle of Wight od 60 milionów lat. To jasne, że do tego fenomenu przyczyniają się cieplejsze lato i lżejsza zima – mówi Chris Kidd, kurator Ventnor Botanic Garden, którego cytuje CNN.
Nie tylko sagowiec odwinięty. Zmiany klimatyczny umożliwiły też uprawę innych roślin na Isle of Wight. Rośnie tam m.in. olbrzymi bodziszek z Madery.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.