Na terenach Zachodniego Kamerunu dokonano niezwykłego odkrycia. Znaleziono szczątki czworga dzieci z epoki kamienia łupanego. Ich DNA było nienaruszone, co pozwoliło na dokładne badania. To pierwszy taki przypadek, ponieważ wysokie temperatury i wilgotność powietrza w Afryce niszczyły znajdowane dotąd DNA.
W jaskini, z której ludzie korzystali od około 30 tys. lat, znaleziono niezliczone artefakty i szczątki 18 osób. Badania skupiły się jednak tylko na czwórce z nich, pochowanych ponad 8 tys. lat temu, czyli w epoce kamienia łupanego.
Kości należały do trzech chłopców w wieku 2, 8 i 15 lat oraz 4-letniej dziewczynki. Co najbardziej zaskoczyło naukowców, to fakt, że dzieci nie są spokrewnione z ludem żyjącym współcześnie na tamtym terenie. Genetycznie bliżej im do grup ze środkowej Afryki, co podważyło dotychczasowe tezy.
Naukowcy odkryli także wiele interesujących faktów dotyczących współczesnych ludzi, którzy nie są Afrykanami. W genomie dzieci znaleziono różne domieszki, co wskazuje, że ich przodkowie mogli się kojarzyć z ludźmi różnych populacji pochodzących z odległych terenów.
Naukowcy odkryli także cztery linie genetyczne człowieka, datowane na 200 i 300 tys. lat temu. Oprócz tego odkryto także ludzkie linie sprzed 60 tys. i 80 tys. lat, które dały początek wszystkim współczesnym nie-Afrykanom.
Naukowcy zamierzają przeprowadzić kolejne badania na znalezionych szczątkach. Ze względu na złe warunki klimatyczne, nie istnieje zbyt wiele DNA pochodzącego z Afryki. Analiza kości może przynieść kolejne informacje dotyczące całej ludzkości.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.