Badacze sfilmowali swoje eksperymenty. Wykorzystali największy na świecie laser rentgenowski – LCLS (Linac Coherent Light Source). Jeden z naukowców z Centrum Liniowego Akceleratora Stanforda wyjaśnił, że zrozumienie dynamiki tych eksplozji pozwoli na unikanie niechcianych efektów ubocznych podczas badań.
Z drugiej strony, dzięki zebranym danym pracownicy SLAC może odnajdą sposób na wykorzystanie tych wybuchów do wywoływania zmian w próbkach - powiedział Claudiu Stan z Uniwersytetu Stanforda z USA.
*W testach wykorzystano krople wody. * W strumień uderzało promieniowanie rentgenowskie. Jako źródło światła wykorzystano ultraszybki optyczny laser, a mikroskop o wysokiej rozdzielczości służył do wykonywania zdjęć w momencie zderzenia promieniowania z cieczą. Otrzymane zdjęcia połączono, by pokazać, co dzieje się z wodą pod wpływem promieniowania.
Wielki plusk. Jak się okazuje, gdy tylko promień X uderzał w krople i strumienie, te były wręcz rozrywane na strzępy. Więcej wyników badań naukowców ze SLAC odnajdziecie w Nature Phisics.
Autor: Sylwia Owca
Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.