Kiedy zmieniamy czas? W nocy z sobotę na niedzielę. Wówczas rozstaniemy się z czasem zimowym, przechodząc na letni. Ta modyfikacja oznacza przesunięcie wskazówek zegarów z godziny 2:00 na 3:00 w nocy z 28 na 29 marca.
Każdego roku dwukrotnie zmieniamy czas. Najpierw przestawiamy się na letni, by później powrócić do zimowego. Druga zmiana czasu czeka nas w nocy z 24 na 25 października. Wówczas dokonamy zabiegu "cofnięcia" zegarów. Ponownie będziemy operować między godzinami 2:00 i 3:00.
Jakie są konsekwencje zmian czasu? Przejście w czas letni skróci nasz weekend i sprawi, że będziemy krócej spać. Są też plusy. Dzięki temu zabiegowi dni staną się dłuższe. W ostatni weekend października nadrobimy to, co stracimy teraz. Pośpimy godzinę dłużej, ale dni będą już znacznie krótsze.
Zobacz także: Dzieci księcia Williama i księżnej Kate oklaskują walczącą z koronawirusem służbę zdrowia
Kiedy ostatnia zmiana czasu?
Możemy się nie doczekać, choć były spore nadzieje, że dojdzie do likwidacji czasu. Na temat tego pomysłu pozytywnie wypowiedzieli się internauci i Parlament Europejski. Mimo to pojawiły się znaczące problemy.
Na przeszkodzie we wdrożeniu projektu stanęli członkowie Rady Unii Europejskiej. Przedstawiciele tego podmiotu uznali, że rezygnowanie ze zmieniania czasu mogłoby wprowadzić niemałe zamieszanie. Dodatkowo stwierdzili, iż stanowisko Parlamentu Europejskiego w tej sprawie nie jest wyczerpujące.
Ostatecznie projekt został zamrożony. Trudno stwierdzić, czy kiedykolwiek ktoś do niego jeszcze zajrzy. Możliwe, że nigdy nie dojdzie do likwidacji zmiany czasu.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.