Migracje wywrą ogromny wpływ na społeczeństwa. Zniszczą ważne przemysły jak leśnictwo czy turystyka, wpłyną na uprawy roślin, zwiększą napięcia między narodami walczącymi o naturalne surowce takie jak choćby ryby. Ponadto masowe migracje mogą jeszcze spotęgować efekty zmiany klimatu - informuje "The Guardian".
Organizmy muszą dostosować się do wzrastających temperatur. Z tego powodu przenosić będą się w chłodniejsze miejsca, co pociągnie za sobą konsekwencje. Proces ten już się zaczął. To największa migracja od ok. 25 tys. lat, czyli szczytu ostatniej epoki lodowcowej. Zwierzęta lądowe przemieszczają się średnio o 17 km na dekadę, morskie o 72 km. Na Islandii połów makreli skoczył z 1,7 tys. ton w 2006 roku do 120 tys. ton cztery lata później! To efekt migracji ryb w kierunku chłodniejszych biegunów.
Ludzkie życie zależy od innych organizmów na Ziemi. Zmiany klimatu zmuszają do redystrybucji życia na naszej planecie. Zmiany te radykalnie przekształcą schemat ludzkiego dobrobytu... i potencjalnie doprowadzą do poważnych konfliktów - potwierdzili eksperci w artykule opublikowanym w magazynie "Science".
Powinno to martwić każdego, nie tylko biologów. Plany na uporanie się z globalnym ociepleniem muszą wziąć pod uwagę te problemy. Pomóc może każdy. Widząc nowy gatunek lub zwiększoną/zmniejszoną ilość do tej pory występujących na danym terenie warto poinformować odpowiednie instytucje. Każda informacja będzie na wagę złota.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.