Tarcza antykryzysowa ma zapobiegać negatywnym ekonomicznym skutkom epidemii. Senat wystosował do Sejmu łącznie 95 poprawek w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Ostatecznie, po głosowaniu w dwóch turach, przyjęto 45 z nich.
Tarcza antykryzysowa. Co nowego w pakiecie pomocy?
Na poprawkach zyskają między innymi jednoosobowe działalności gospodarcze. Będą one bowiem zwolnione ze składki ZUS bez względu na wysokość osiąganego przychodu. Wsparciem tarczy antykryzysowej będą mogły być objęte również przedsiębiorstwa, które powstały między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku.
Zgodnie ustawą poszerzone będzie grono uprawnionych do zwolnienia na trzy miesiące ze składek ZUS. Poza samozatrudnionymi i mikrofirmami (zwolnionymi ze 100 procent składki) zwolnione będą firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Zwolnienie ze składek przysługuje za marzec, kwiecień i maj 2020 roku, ale w przeciwieństwie do mikrofirm - tylko z 50 procent składki.
Agencja Rozwoju Przemysłu zaoferuje ponadto przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15-miesięczną karencją w spłacie.
Tarcza antykryzysowa. Co ze świadczeniami postojowymi?
Tarcza przewiduje również zmiany w wypłacaniu tak zwanego świadczenia postojowego. Przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne (zlecenie lub o dzieło) będą mogły otrzymać takie świadczenie trzykrotnie, a nie tak jak wcześniej jednokrotnie. Posłowie zgodzili się też, by pieniądze przekazywane firmom w ramach pomocy przewidzianej w tak zwanej tarczy antykryzysowej, były wolne od zajęć komorniczych.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.