W środku znaleziono resztki czegoś, co można nazwać płatkami śniadaniowymi. Ich analiza umożliwiła opracowanie nowej metody badania szczątków roślinnych. Do potwierdzenia obecności owsianki wykorzystano metodę nazwaną GC-MS. Ta umożliwia ustalenie procentowego składu mieszanin związków chemicznych, nawet jeśli składników jest kilkaset. Wykryto substancje typowe dla roślin, np. lipidy fenolowe, występujące w znacznym stężeniu w życie i otrębach pszennych.
Istnieje bardzo mało związków charakterystycznych dla roślin i zazwyczaj są one słabo zachowane. Dlatego to badanie jest dla nas tak interesujące - mówi autor badania Andre Colonese.
Na tej zasadzie udowodniono obecność owsianki w pojemniku. Co więcej, naukowcy zaznaczają, że nowo odkryta metoda może mieć zastosowanie przy innych analizach. Tym samym znacząco przyczyniając się do badania znalezisk z okresu rewolucji neolitycznej i rozwoju farmerstwa. Umiejętność obróbki zbóż i jego przechowywanie mają bowiem fundamentalne znaczenie dla przejścia z trybu koczowniczego w tryb osiadły.
Naukowcy mają jeszcze jeden powód do zadowolenia. Odkrycie obiektu przypominającego pudełko śniadaniowe pozwala na stwierdzenie, że ludzkość już 2 tys. lat p.n.e. uprawiała ziemię na terenach południowo-zachodniej Europy.
Odkrycia dokonano w Szwajcarii. Dokładnie na przełęczy Lötschenpass na wysokości 2650 m. n.p.m. Ścieżka biegnie przez Alpy Berneńskie. Pojemnik znaleziono pięć lat temu, jednak dopiero teraz udało się go dokładnie zbadać..
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.