Oznaki żywych organizmów znaleziono w skale z Zachodniej Australii, są to tzw. mikroskamieniałości. Naukowcy zidentyfikowali tam ślady drobnych organizmów o nitkowatych i cylindrycznych kształtach, które mają 3,5 miliarda lat.
Liczne mikroskamieniałości znane były już od 20 lat. Do tej pory jednak poddawali je pod wątpliwość liczni krytycy. Sugerowali, że są to jedynie nietypowe kształty w skałach, a nie dowody na istnienie życia. Usta krytykom zamknął profesor William Schopf z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Wraz ze swoim zespołem przeanalizował skład prehistorycznej skały, aby ustalić proporcje izotopów węgla. Okazało się, że różnice w pierwiastkach były odpowiednio dopasowane do ich kształtów.
*Naukowcy pracowali nad techniką od 10 lat. * Wyniki swoich doświadczeń opublikowali na łamach naukowego czasopisma Proceedings of the National Academy of Sciences. Opisali tam 11 różnych rodzajów mikrobów znalezionych na skale. Niektóre z nich pochodziły z gatunków, które już dawno są wymarłe.
Życie na Ziemi powstało jeszcze wcześniej. Skamieniałości datowane na 3,5 miliarda lat pokazują, że istniały wtedy dość złożone organizmy. Były tam m.in. gatunki, które wytwarzały energię z promieni słonecznych. Sugeruje to, że pierwsze organizmy na ziemi mogły powstać nawet 800 milionów lat wcześniej. To właśnie wtedy istniały już oceany na naszej planecie.
Nie mamy bezpośrednich dowodów na to, że życie istniało 4,3 miliarda lat temu, ale nie ma powodu, dla którego nie mogłoby istnieć - powiedział profesor John Valley badacz z Uniwersytetu Wisconsin-Madison, który współtworzył badanie z profesorem Schopfem.
Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.