Shanidar Z - tak nazwali neandertalczyka brytyjscy naukowcy, prowadzący badania w jaskini Shanidar w irackim Kurdystanie. Kości wciąż położone były w swoich pierwotnych pozycjach - nowy okaz składa się z górnej części tułowia i zmiażdżonej czaszki.
Naukowcy odkryli, że pochówki dokonywane były celowo. Przy szczątkach znaleziono także pyłki kwiatowe. Twierdzą, że jest to dowód, że neandertalczycy przy pochówku swoich bliskich celowo umieszczali kwiaty. Według prof. Graeme Barkera z McDonald Institute of Archaeology w Cambridge także inne dowody wskazują na celowe pochowanie.
Nowe wykopaliska sugerują, że niektóre z tych ciał zostały ułożone w kanale utworzonym w dnie jaskini przez wodę, który następnie celowo pogłębiono” - mówi profesor Barker - Istnieją mocne wczesne dowody na to, że Shanidar Z został pochowany celowo.
To nowe spojrzenia na człowieka z tamtej epoki. Odkrycia te mogą dowodzić, że neandertalczycy byli zdolni do wyrafinowanych rytuałów i zachowań, wbrew powszechnemu poglądowi.
Gdyby neandertalczycy używali jaskini Shanidar jako miejsca pamięci dla powtarzających się rytualnych pochówków zmarłych, sugerowałoby to złożoność kulturową wysokiego poziomu. - dodaje Emma Pomeroy, główna autorka badań na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Cambridge.
Zobacz także: Zaginione opactwo. Odkryli świątynię pod świątynią
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.