To najmniej eksplorowana część Księżyca. Jednocześnie to pierwsze lądowanie ziemskiego pojazdu na tej części naszego naturalnego satelity. Łazik wystartował na Księżyc 8 grudnia z kosmodromu Xichang.
Badania mogą być przełomowe. Chiński łazik ma sprawdzić dokładną strukturę i skład Księżyca i przeprowadzi testy radioastronomiczne. Niewidoczna strona Księżyca wolna jest bowiem od ludzkich zakłóceń radiowych.
Lądowanie uznano za kamień milowy w badaniach nad kosmosem. Jednym z problemów w eksploracji tej części Księżyca jest brak możliwości bezpośredniej komunikacji z Ziemią. Dane są więc wysyłane najpierw do innego satelity znajdującego się w pobliżu, a dopiero później trafiają do analityków w Chinach.
Chińczycy przeprowadzą też niespotykany dotąd eksperyment. Chang’e 4 zabrał na Księżyc 3 kg ziemniaków i nasiona rzodkiewnika pospolitego. Naukowcy chcą sprawdzić, jak ziemskie rośliny będą zachowywać się w miejscu, w którym nie będą narażone na żadne promieniowania.
Gratulacje dla całej ekipy chińskiego Chang'e-4 za powodzenie w wylądowaniu na dalszej stronie Księżyca. To pierwsze takie wydarzenie w historii ludzkości - skomentował Jim Bridenstine, obecny szef NASA.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.