Czas abp. Jędraszewskiego i abp. Gądeckiego w Kościele powoli przemija. Obydwaj duchowni mają 74 lata i od dekad pełnią posługę duszpasterską. Teraz arcybiskupi przejdą na emeryturę.
Czytaj także: Na seniorów padł blady strach. "Jestem przerażona"
Co z wysokością ich emerytury? Arcybiskup Marek Jędraszewski i arcybiskup Stanisław Gądecki nie będą głodować. Mogą liczyć na minimum 10 tysięcy złotych uposażenia brutto, a być może nawet więcej. Dla Gądeckiego ponadto już szykowany jest pałac w Poznaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rekordzistą jeżeli chodzi o emeryturę, jest jednak arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Były biskup polowy ma ok. 23 tysięcy złotych świadczenia emerytalnego. To pałacowa emerytura i ogromna dysproporcja względem zwykłych kapłanów.
Jak żyje ksiądz na emeryturze?
Księża niższego szczebla ledwo wiążą koniec z końcem. Emerytura niektórych nie dochodzi nawet do najniższej krajowej pensji netto.
- Nie będę mówił o wysokościach emerytur biskupów. Ja sam mam dobrą emeryturę przez pracę naukową. Natomiast wysokość emerytury księdza, który nie pracował dodatkowo, jest bardzo niska - tłumaczy w rozmowie z o2.pl ks. prof. Paweł Góralczyk.
Nawet połowa wypłaty może iść na kwestie chorobowe i lekarstwa. Taki kapłan ma ograniczone pole manewru. Wysokość emerytury tego człowieka to zaledwie 2000 złotych netto. To bardzo mało - mówi duchowny.
Warto pamiętać, że 2 tys. zł netto nie jest najniższą emeryturą w Polsce. Od 1 marca 2024 r. minimalna emerytura po waloryzacji wynosi 1620,65 zł netto.
Ks. Jan Sikorski (inny emerytowany duchowny i były naczelny kapelan Duszpasterstwa Więziennego RP) także zauważa, że świadczenia dla księży są niskie. Tłumaczy, że kapłani, którzy nie pracowali na etatach w szkołach, mogą mieć "trudną starość i muszą liczyć na wsparcie diecezji".
Zgodnie z Kodeksem Kanonicznym biskup musi zapewnić duchownym seniorom odpowiednie utrzymanie i mieszkanie. Zwykle emerytów utrzymują wszyscy czynni księża z diecezji. Starsi duchowni mieszkają albo w domach dla księży seniorów, albo pozostają w parafiach jako rezydenci.
Co będą robić biskupi na emeryturze? Nie powinni się nudzić
A co abp Jędraszewski i abp Gądecki będą robić na emeryturze? Okazuje się, że dla kapłana jest to czas wyciszenia i spokoju. Duchowny w senioralnym wieku ogranicza m.in. do minimum formę aktywności administracyjnej.
- Ksiądz na emeryturze - niezależnie czy biskup czy kapłan niższego szczebla - jest już osobą chorą i zmęczoną. Kieruje się bardziej ku Bogu - mówi w rozmowie z o2.pl ks. Góralczyk.
Czytaj także: Biskup szczerze o kondycji Kościoła. "To jest zadyszka"
Zostawia sprawy doczesne, nie podejmuje aktywnych prac, ogranicza aktywność administracyjną. Starszy człowiek ucieka od tych spraw. Ma większe doświadczenie życiowe - dodaje kapłan, który jest profesorem nauk teologicznych.
Ks. Jan Sikorski podkreśla, że jeśli chodzi o posługę, życie księdza na emeryturze i przed "niewiele się różni".
Zawodowa, zwykła emerytura to odcięcie od zawodowych funkcji. Zabierają kluczyki od biurka i samochodu. Koniec pracy. Posługa księdza to natomiast powołanie. Służba łączenia człowieka z Bogiem. Księża pracują nadal z tym, tyle że w mniejszym zakresie - tłumaczy emerytowany ksiądz.
Dodaje też, że "arcybiskupi nie będą już odpowiadać za decyzje diecezjalne, księży czy sprawy administracyjne", ale nadal będą odprawiać Mszę Św. czy spowiadać wiernych.
Kapłan mówi też, że nie zawsze biskupi odchodzą w cień. Podaje tu przykład kardynała Józefa Glempa, który do końca życia był aktywny społecznie i medialnie. Być może tak samo będzie w przypadku abp. Jędraszewskiego i abp. Gądeckiego.
Z pewnością biskupi będą nadal odwiedzać parafie i spotykać się z wiernymi - uważa ks. Sikorski
Z kolei ks. Paweł Góralczyk podkreśla, że biskupi i zwykli księża muszą liczyć na duże wsparcie wspólnoty katolickiej w swoim "senioralnym" życiu. Według ks. Góralczyka Kościół powinien wykorzystywać "wiedzę i doświadczenie emerytowanych duchownych".
Na pewno ksiądz na emeryturze chciałby liczyć na wielkie wsparcie wspólnoty, bliskich, ale też Kościoła. Wspólnota, która ceni człowieka, to dar Boży. Taka społeczność wie, że mądrość starszego człowieka jest potrzebna. Kościół daje wsparcie księżom na emeryturze - dodaje ksiądz profesor.
Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl