Rząd chce umożliwić wprowadzanie programów, które dofinansują poprzez samorządy wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej.
Takie rozwiązanie przewiduje choćby projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Został on już przyjęty przez Radę Ministrów, o czym oficjalnie poinformował premier Donald Tusk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Podczas konferencji prasowej Tusk mówił o tym, że w ostatnich dwóch latach często spotykał pracownice oraz pracowników opieki społecznej. Jednocześnie zaznaczał, że "przygniatająca większość z nich pracuje za płacę minimalną". Premier spostrzegał, że są to głównie kobiety z wyższym wykształceniem, wykonujące bardzo ciężką pracę.
Bardzo często upokarzającą, bo bardzo często – i na to mi zwracano uwagę – pracownicy i pracownice opieki społecznej byli w trudniejszej sytuacji materialnej niż większość podopiecznych tej opieki społecznej - dodał szef rządu, cytowany przez PAP.
1000 zł więcej? Wszystko w rękach Sejmu i prezydenta
Zanim ustawa wejdzie w życie, musi zostać przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta.
Jak będziemy mieli w ręku podpisaną przez prezydenta ustawę, będziemy mogli wprowadzić w życie program. Na podstawie tego programu pracownice i pracownicy opieki społecznej, pomocy społecznej otrzymają dodatek (...) w wysokości 1000 zł brutto - podkreślił Donald Tusk.
Od kiedy wypłacany zostanie dodatek? Szef rządu poinformował, że plany są takie, by środki trafiały do właściwych osób od 1 lipca 2024 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.