W tym roku "trzynastka" wynosić ma ponad 1250 złotych brutto, czyli 1022 złotych na rękę. Wyjątek stanowią osoby, które pobierają rentę rodzinną. Nie otrzymają one świadczenia w całości.
Zasady dla takich osób są nieco inne. Na przykład: kobieta z dzieckiem, która otrzymuje świadczenie po zmarłym mężu, otrzyma tylko jedną "trzynastkę". Obojgu przysługuje więc trzynastka, ale tylko jedna. Oznacza to, że jeżeli dwie osoby mają prawo do jednej "trzynastki" to otrzymają mniej więcej po 510 złotych na osobę. ZUS zamierza o tym informować w specjalnej korespondencji.
ZUS poinformował też, w jaki sposób zostanie rozdzielona wypłata świadczeń dla emerytów. Według tej informacji, w marcu nastąpiła waloryzacja, w kwietniu wpłacona "trzynastka", a jesienią polscy seniorzy dostaną tzw. "czternastkę".
"Trzynasta emerytura" w praktyce nie oznacza, że senior otrzyma po raz kolejny świadczenie w takiej wysokości jakiej dostaje co miesiąc. Jeśli ktoś pobiera co miesiąc z ZUS 4 tysiące złotych, to wcale nie dostanie jednej emerytury ekstra. Otrzyma stawkę minimalną, czyli wspomniane 1022 złotych na rękę.