20 proc. więcej do pensji? Zobacz czy się załapiesz

3

Staż pracy uprawnia do nabycia prawa do dodatku stażowego, a ten bywa naprawdę pokaźny. Tym sposobem można zwiększyć swoje wynagrodzenie nawet o 20 procent, a twój pracodawca będzie musiał co miesiąc wypłacać ci konkretną sumę. Sprawdź, czy się załapiesz na taki dodatek do pensji.

20 proc. więcej do pensji? Zobacz czy się załapiesz
20 proc. więcej do pensji? Zobacz czy się załapiesz (Pixabay)

Dodatek stażowy to dodatek za wysługę lat, który przysługuje pracownikom w sektorze budżetowym (m.in. urzędnicy, pielęgniarki, policjanci czy zawodowi żołnierze). Po pięciu latach pracy pracownicy nabywają prawo do otrzymania dodatku. Jedynie nauczyciele już po czterech latach mogą otrzymać dodatek stażowy.

W przypadku pozostałych pracowników dodatek stażowy jest uzależniony od woli pracodawcy.

Jeśli pracodawca chce wypłacać pracownikom dodatek stażowy w formie jakiegoś benefitu, to zapis o tym powinien wprowadzić do regulaminu pracy lub zakładowego układu zbiorowego pracy, a w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu, w samej umowie o pracę - tłumaczy Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Finanse samorządów. "Potrzebujemy realnych działań"

Dodatek za staż pracy jest wypłacany wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Przysługuje podczas zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, ale nie przysługuje w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego.

Jak obliczyć wysokość dodatku stażowego? Wszytko zalezy od przepracowanych lat przez pracownika i wynagrodzenia zasadniczego. Jego wysokość wzrasta wraz z każdym kolejnym przepracowanym rokiem.

Większość pracowników z sektora budżetowego otrzymuje dodatek po 5 latach pracy i wynosi 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta o 1 proc. aż do osiągnięcia 20 proc. wysokości. Przykładowo po 15 latach dodatek wyniesie 15 proc.

Trzeba jednak od razu przy tym zaznaczyć, że nieco inaczej wygląda dodatek stażowy wypłacany nauczycielom. Im takie świadczenie przysługuje już po 4 latach pracy, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi, który jednocześnie wykonuje więcej niż jedną umowę o pracę, prawo do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy - wyjaśnia Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii, cytowana przez portal Infor.
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić