Dodatek stażowy to dodatek za wysługę lat, który przysługuje pracownikom w sektorze budżetowym (m.in. urzędnicy, pielęgniarki, policjanci czy zawodowi żołnierze). Po pięciu latach pracy pracownicy nabywają prawo do otrzymania dodatku. Jedynie nauczyciele już po czterech latach mogą otrzymać dodatek stażowy.
W przypadku pozostałych pracowników dodatek stażowy jest uzależniony od woli pracodawcy.
Jeśli pracodawca chce wypłacać pracownikom dodatek stażowy w formie jakiegoś benefitu, to zapis o tym powinien wprowadzić do regulaminu pracy lub zakładowego układu zbiorowego pracy, a w przypadku pracodawców niezobowiązanych do ustalenia regulaminu, w samej umowie o pracę - tłumaczy Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatek za staż pracy jest wypłacany wraz z wynagrodzeniem zasadniczym. Przysługuje podczas zasiłku chorobowego lub opiekuńczego, ale nie przysługuje w czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Jak obliczyć wysokość dodatku stażowego? Wszytko zalezy od przepracowanych lat przez pracownika i wynagrodzenia zasadniczego. Jego wysokość wzrasta wraz z każdym kolejnym przepracowanym rokiem.
Większość pracowników z sektora budżetowego otrzymuje dodatek po 5 latach pracy i wynosi 5 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Z każdym kolejnym rokiem wzrasta o 1 proc. aż do osiągnięcia 20 proc. wysokości. Przykładowo po 15 latach dodatek wyniesie 15 proc.
Trzeba jednak od razu przy tym zaznaczyć, że nieco inaczej wygląda dodatek stażowy wypłacany nauczycielom. Im takie świadczenie przysługuje już po 4 latach pracy, w wysokości 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, aż do osiągnięcia 20 proc. miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Nauczycielowi, który jednocześnie wykonuje więcej niż jedną umowę o pracę, prawo do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy - wyjaśnia Katarzyna Sędziak z rządowej Zielonej Linii, cytowana przez portal Infor.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.