Emeryci po raz kolejny mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. Wypłacone zostaną dwie ponadprogramowe emerytury. Godnym uwagi jest fakt, że rząd deklaruje, iż 14. emerytura zostanie wprowadzona na stałe. Ustawa w tej sprawie ma być przyjęta już w styczniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W wypowiedziach obozu rządzącego kilkukrotnie padała 15. emerytura. Czy jest szansa na wdrożenie takiego świadczenia? Na ten temat w rozmowie z "Super Expressem" wypowiedziała się Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Odpowiadając przewrotnie, przez zmiany, które już zostały wprowadzone, tzn. przez kwotę wolną od podatku i obniżenie podatków od lipca ubiegłego roku, na tym rozwiązaniu skorzystało 91 proc. emerytów, co przyczynia się do tego, że rocznie w portfelach emerytów zostaje ok. 2050 zł. Ponadto emeryci, którzy pobierają świadczenia do 2500 zł, nie mają naliczonego podatku. Gdybyśmy tak chcieli powiedzieć, to tą 15-stą emeryturę zrealizowaliśmy - przekazała minister rodziny.
Polacy zapytani o 15. emeryturę. Entuzjazm wyraźnie umiarkowany
W dniach 25-27 listopada 2022 roku na grupie 1057 dorosłych Polaków przeprowadzone zostało badanie dotyczące piętnastej emerytury. Instytut Badań Pollster, na zlecenie "Super Expressu", pytał, czy Polacy powinni otrzymać dodatkowe wsparcie. Okazuje się, że na "tak" było 48 proc. respondentów, a na "nie" - 52 proc.
Do wyników badania odniósł się prof. Henryk Domański, socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego. - Prawdopodobnie Polacy uważają, że w sytuacji rosnącej inflacji i problemów energetycznych oraz związanego z tym deficytu budżetowego, państwa polskiego nie stać na wydatki w postaci 15. emerytury - mówił ekspert w rozmowie z "SE".