Wsparcie jest elementem nowej interwencji realizowanej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. O pomoc mogą ubiegać się zarówno indywidualni rolnicy, jak i grupy rolników. Ministerstwo zaznaczyło, że "grupę mogą utworzyć co najmniej trzy osoby, które planują inwestycję zbiorową na rzecz swoich gospodarstw". Taka umowa musi być zawarta na co najmniej siedem lat, licząc od momentu złożenia wniosku o przyznanie pomocy.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez resort, wsparcie przysługuje rolnikom posiadającym gospodarstwa o powierzchni do 300 hektarów, pod warunkiem, że prowadzona przez nich działalność nie ma wyłącznie naukowo-badawczego charakteru. Przyszli beneficjenci muszą również ukończyć specjalistyczne szkolenie organizowane przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego. Istnieje także możliwość zobowiązania się do ukończenia takiego kursu przed złożeniem wniosku o płatność.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Pomoc może być wykorzystana m.in. na budowę lub modernizację infrastruktury rolniczej, np. "płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych, zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych", a także zakup zbiorników i urządzeń do poprawy gospodarowania wodą. Wsparcie obejmuje również zakup oprogramowania, aplikacji oraz urządzeń wspierających proces produkcyjny, jak również maszyn rolniczych do stosowania nawozów, ochrony roślin, siewu i pielęgnacji upraw.
W przypadku grupy rolników, zgodnie z wytycznymi ministerstwa, wsparcie ogranicza się wyłącznie do zakupu maszyn lub urządzeń rolniczych oraz inwestycji niematerialnych, takich jak nabycie licencji.
Nawet 200 tys. zł dla rolników
Resort rolnictwa zaznaczył, że maksymalna kwota, jaką może otrzymać indywidualny rolnik w trakcie realizacji Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027, wynosi 200 tys. złotych. Pomoc będzie przyznawana w dwóch głównych formach: ryczałtu - w przypadku inwestycji związanych z budową nowych zbiorników czy płyt do przechowywania nawozów naturalnych; oraz refundacji części kosztów kwalifikowanych - dla pozostałych typów inwestycji.
Dotacja pokrywa nawet 65 proc. kosztów kwalifikowanych, a w przypadku grup rolników poziom dofinansowania może sięgać 80 proc. kosztów.
Poziom dofinansowania w obu przypadkach wynosi do 65 proc., dla inwestycji w budowę nowych zbiorników lub płyt do przechowywania nawozów naturalnych stanowi on sumę iloczynów kosztów jednostkowych oraz pojemności zbiornika do przechowywania nawozów lub powierzchni płyty - wyjaśniło Ministerstwo.
Zaznaczono także, że możliwe jest ubieganie się o zaliczki na poziomie 50 proc. wartości inwestycji.
Wnioski o pomoc można składać do 20 listopada 2024 roku wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.