"Super Express" wziął pod lupę wydatki na Kościół. Oszacowano, że w III RP przeznaczono na niego już ponad 2,5 miliarda złotych.
Czytaj także: Schrony w Atenach. Fala piekielnych upałów nad Europą
Gdyby spojrzeć na to, że w Polsce średnio służy ok. 24 tysięcy księży, to każdy z nich otrzymał ponad 104 tysiące złotych od podatników - zaznaczono.
Później zauważono, że to daje "300 plus dla każdego księdza co miesiąc". "Oczywiście to spore nadużycie, bowiem Fundusz Kościelny to też pieniądze na remonty kościołów, renowację sakralnych dzieł sztuki itd" - kontynuuje "SE".
Fundusz Kościelny - o co chodzi?
Warto rozwinąć pojęcie "Funduszu Kościelnego". Jak można się dowiedzieć ze strony internetowej gov.pl, został on powołany "na mocy art. 8 ustawy z dnia 20 marca 1950 r. o przejęciu przez Państwo dóbr martwej ręki, poręczeniu proboszczom posiadania gospodarstw rolnych i utworzeniu Funduszu Kościelnego (Dz. U. Nr 9, poz. 87, z późn. zm.) jako forma rekompensaty dla kościołów za przejęte przez Państwo nieruchomości ziemskie.
Fundusz ten, stosownie do zasady równouprawnienia kościołów i innych związków wyznaniowych wyrażonej w art. 25 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r., działa na rzecz kościołów i innych związków wyznaniowych, posiadających uregulowany status prawny w Rzeczypospolitej Polskiej - czytamy dalej.
Kościół może liczyć na rozmaite przywileje i oczywiście państwowe pieniądze. "SE" podkreśla, że według ostatnich raportów Fundusz Kościelny przekroczył 180 milionów złotych!
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.