Seniorzy mogą otrzymać dodatkową pomoc finansową w wysokości 300 zł miesięcznie. Ryczałt energetyczny jest przyznawany bez względu na dochody, a po śmierci emeryta przechodzi na najbliższych. Kto może ubiegać się o wsparcie?
Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) czytamy, że ryczałt energetyczny przysługuje emerytom posiadającym status kombatanta, a także m.in. wdowom i wdowcom po nich.
To dodatkowe świadczenie pieniężne, dzięki któremu można obniżyć koszty związane z opłatami za energię elektryczną, gaz i ogrzewanie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wysokość ryczałtu energetycznego od 1 marca 2024 r. wynosi 299,82 zł. Dodatek przysługuje co miesiąc:
- kombatantom i innym osobom uprawnionym;
- żołnierzom zastępczej służby wojskowej prymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz zakładach pozyskiwania rud uranowych i batalionach budowlanych;
- wdowom lub wdowcom – emerytom i rencistom, pozostałym po kombatantach i innych osobach uprawnionych;
- wdowom po żołnierzach przymusowo zatrudnianych, pobierającym emeryturę lub rentę.
Czytaj także: Emerytury w październiku 2024. Niektórzy seniorzy dostaną dwie wypłat
Świadczenie to może być dziedziczone, co oznacza, że określona grupa najbliższych krewnych kombatantów oraz wybranych grup żołnierzy może po ich śmierci dołączyć do osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia.
Kiedy złożyć wniosek?
Wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego można składać w dowolnym momencie. Należy jednak pamiętać, że osoby pobierające więcej niż jedno świadczenie z ZUS otrzymują tylko jeden ryczałt energetyczny.
Istotne jest również to, że ryczałt energetyczny jest zwolniony z podatku dochodowego, co oznacza, że cała jego kwota trafia bezpośrednio na konto uprawnionego.