Od marca tego roku wzrosła kwota świadczenia honorowego wypłacanego przez ZUS osobom, które ukończyły 100 lat. Dodatkowe świadczenie to obecnie 5540,25 zł brutto! Wcześniej kwota była o niemal 600 zł niższa. Pieniądze trafiają do seniorów co miesiąc, wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą.
Dodatkowa emerytura jest wypłacana do końca życia. Kwota przyznanej emerytury wyjątkowej nie podlega waloryzacji, a to oznacza, że do końca życia świadczeniobiorcy jest wypłacana w tej samej wysokości.
Co ważne, by otrzymać pieniądze, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, ani składać specjalnych wniosków. Chyba że wcześniej senior nie pobierał żadnego świadczenia z ZUS, w takiej sytuacji wniosek o świadczenie honorowe można złożyć w najbliższej placówce ZUS.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kryterium, które jest najważniejsze w przyznaniu emerytury honorowej, to wiek. Dlatego przysługuje ona także osobom, które nie przepracowały ani jednego dnia - wyjaśnia dziennik.pl.
Bonus finansowy mogą otrzymać również emeryci spoza powszechnego systemu, pobierający świadczenia z KRUS, MSWiA czy MON.
Ilu seniorów pobiera emeryturę honorową?
Według kadry.infor.pl, obecnie w Polsce żyje prawie 2,7 tys. stulatków, którzy korzystają z tak zwanej emerytury honorowej. Jak wynika z danych ZUS, liczba stulatków w Polsce systematycznie rośnie - o kilkaset osób w skali roku.
Ocenia się, że w 2040 r. osób mających ukończone ponad sto lat może być około 20,4 tys., w 2060 r. – 66,8 tys., a w 2080 r. – nawet 124 tys. - informuje portalsamorzodowy.pl.