W 2023 roku największe sklepy, takie jak Carrefour, Biedronka czy Lidl będą otwarte w niedzielę tylko 7 razy. Są to wybrane dni w styczniu, kwietniu, czerwcu, sierpniu i grudniu. Dla wszystkich chętnych wybrania się na zakupy w najbliższy ostatni dzień tygodnia mamy smutną wiadomość - najbliższa niedziela jest niehandlowa.
Czy najbliższa niedziela jest handlowa?
Oznacza to, że otwarte będą jedynie niewielkie sklepy prowadzone przez właścicieli, m.in. sieci Żabka. Na zakupy można też pójść do sklepów na dworcach autobusowych, kolejowych czy na lotniskach. Czynne są też sklepy na stacjach paliw.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakaz handlu w niedzielę i święta obowiązuje w Polsce już od 2018 roku i był wprowadzany stopniowo. Początkowo Polacy mogli wybrać się na zakupy w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca, później już tylko w ostatnią.
Od 2020 roku zakazem handlu objęta jest każda niedziela, oprócz wybranych miesięcy i ostatnie niedziele przed Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Ustawa zakazuje wykonywania pracy osobom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę we wszystkich placówkach handlowych.
Kiedy na zakupy w niedzielę?
W lutym Polacy nie mogą liczyć na żadną niedzielę handlową, a najbliższa wypada aż 2 kwietnia, na tydzień przed Wielkanocą. Będziemy mieli więc jeszcze 6 okazji do pójścia na zakupy w niedzielę.
- 2 kwietnia,
- 30 kwietnia,
- 25 czerwca,
- 27 sierpnia,
- 17 grudnia,
- 24 grudnia.
Ponadto sklepy są zobowiązane do przestrzegania zakazu handlu w wybrane święta. Oto lista świąt wolnych od handlu:
- 1 stycznia (Nowy Rok)
- 6 stycznia (Trzech Króli)
- 9 kwietnia (Wielkanoc)
- 10 kwietnia (Poniedziałek Wielkanocny)
- 1 maja (Święto Pracy)
- 3 maja (Święto Konstytucji 3 Maja)
- 8 czerwca (Boże Ciało)
- 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego)
- 1 listopada (Wszystkich Świętych)
- 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości)
- 25 grudnia (I Dzień Bożego Narodzenia)
- 26 grudnia (II Dzień Bożego Narodzenia).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.