Jeżeli program wejdzie w życie, to o dodatkowe środki w ramach 500 plus będą mogły ubiegać się pary małżeńskie. Jest tu jednak pewien haczyk. Tegoroczny pomysł co prawda nie określa dokładnej długości małżeństwa uprawniającego do otrzymania świadczenia, jednak bazuje na wcześniejszym projekcie ustawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zakładał on, że warunkiem do otrzymania świadczenia miałoby być co najmniej 50 lat stażu małżeńskiego. Celem takiego rozwiązania byłoby ograniczenie liczby rozwodów i nakłanianie par do zawierania małżeństw.
Według statystyk, w Polsce średni wiek, kiedy pary decydują się wziąć ze sobą rozwód to 42 lata w przypadku mężczyzn, a w przypadku kobiet 38 lat. Głównym powodem zdają się być różnice światopoglądowe, a także nadużywanie środków odurzających w tym alkoholu, finanse czy przemoc - zauważa "Super Express".
Małżeństwo+. Projekt trafił do Sejmu
Sejm otrzymał petycję obywatelską w sprawie nowego świadczenia "Małżeństwo 500 plus". Co zostało zawarte w treści tego dokumentu?
Zwracamy się z apelem do Wysokiej Izby o uchwalenie ustawy Małżeństwo+. Medal za długoletnie pożycie, który został ustanowiony przed laty, jest pięknym uhonorowaniem dotrzymywania przysięgi małżeńskiej, ale nie pomoże w trudnych chwilach. (…) Oprócz chwil wzniosłych jest proza życia, a więc opieka nad towarzyszem życia, którą małżonkowie świadczą sobie wzajemnie - możemy przeczytać we fragmencie petycji (cyt. "SE").
Tak naprawdę 500 plus dla małżeństw to nic nowego. O takim świadczeniu mówi się od dwóch lat, kiedy to podobna petycja trafiła na biurko prezydenta. Ostatecznie jednak program nie został uchwalony.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.