533,30 zł wynosi aktualnie dodatek dla sierot zupełnych. Takie wsparcie przysługuje ci wtedy, kiedy pobierasz rentę rodzinną, a twoi rodzice nie żyją.
Możesz również otrzymać ten dodatek, jeśli pobierasz rentę rodzinną po zmarłej matce, a Twój ojciec jest nieznany - podkreśla ZUS.
Przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają, że "wysokość dodatku jest stała, jednak podwyższana co roku (podlega waloryzacji razem z rentą rodzinną)". Podkreślono poza tym, że dodatek wypłacany jest "każdej sierocie zupełnej, niezależnie od tego, ile sierot zupełnych jest uprawnionych do tej samej renty rodzinnej".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dodatek dla sieroty zupełnej - szczegóły
Jakie dokumenty są wymagane, by ZUS wypłacił dodatek dla sieroty zupełnej?
- wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej;
- dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców;
- dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.
Dokumenty można złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. Jak złożyć dokumenty?
- osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu)
- za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.
Kiedy sprawa zostanie załatwiona? "Wniosek rozpatruje organ rentowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej lub jednostka organizacyjna Zakładu wyznaczona przez Prezesa ZUS. Po analizie wniosku i załączonej dokumentacji oraz ewentualnym przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego organ rentowy wydaje decyzję w terminie 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji" - podaje ZUS.