Ci, którzy ukończyli 100 lat, dostają emeryturę honorową. To specjalny dodatek do comiesięcznych świadczeń z uwagi na wiek. Od 1 marca 2024 roku wsparcie dla stulatków wynosi dokładnie 6 246,14 zł.
Świadczenie jest wypłacane dożywotnio. By dostać środki na wspomnianym poziomie, trzeba być z rocznika 1924 (warunek: urodziny po 1 marca).
Każdy stulatek może liczyć na specjalne, comiesięczne świadczenie honorowe. Przyznawane jest ono wszystkim bez względu na staż pracy czy pobieraną emeryturę lub rentę. Jedynym warunkiem, aby je otrzymać, jest ukończenie 100 lat - tłumaczy Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, cytowana na samorzad.gov.pl.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Michałek spostrzegła poza tym, że osoby, które dostają emeryturę lub rentę z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, by dodatkowo dostać kasę za wiek.
ZUS sam dokona wszelkich formalności związanych z przyznaniem dodatku. Inaczej jest z seniorami, którzy nie pobierają emerytury lub renty z żadnej instytucji. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia - kontunuuje przedstawicielka ZUS.
Świadczenie honorowe a waloryzacja
Warto odnotować, że świadczenie honorowe nie podlega waloryzacji. Właśnie dlatego wysokość tego wsparcia jest równa kwocie przyznanej w dniu setnych urodzin seniora.
Świadczenie honorowe nie jest waloryzowane, co oznacza, że raz przyznane będzie już do końca życia wypłacane w tej samej wysokości. Każdy stulatek może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Na przykład osoby, które ukończyły 100 lat między 1 marca 2023 r. a 29 lutego 2024 r., dodatkową premię za wiek otrzymują w wysokości 5540,25 zł brutto - podkreśla Michałek.