Serwis infor.pl zauważa, że w obliczu zwolnień grupowych z przyczyn pracodawcy pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość takiej odprawy jest uzależniona od stażu pracy danego pracownika.
Kwota odprawy, co bardzo istotne, nie może przekroczyć 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, które obowiązuje w momencie rozwiązania stosunku pracy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Właśnie dlatego już od 1 lipca 2024 roku maksymalna kwota odprawy będzie wynosiła 64 500 zł brutto. Ma to ścisły związek z podwyższeniem najniższej pensji krajowej. Wyniesie ona 4300 zł brutto.
Od czego uzależniona jest wysokość odprawy?
Warto mieć na uwadze również i to, że wysokość odprawy pieniężnej w sytuacji zwolnień grupowych jest uzależniona od stażu pracy.
Jakie środki przysługują pracownikowi, który traci pracę w ramach grupowego zwolnienia? Otrzymuje on odprawę pieniężną w wysokości:
- jednomiesięcznej pensji, jeśli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięcznej pensji, jeśli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięcznej pensji, jeśli pracownik był zatrudniony u tego pracodawcy ponad 8 lat.
Na uwadze warto mieć także to, że odprawę pieniężną ustala się na podstawie zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Takie odprawy są zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, ale i fundusze pozaubezpieczeniowe. Jednocześnie odprawy są oczywiście opodatkowane.