Seniorki i seniorzy mogą liczyć na wsparcie państwa w ramach programu "Mama+". Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, że to świadczenie jest skierowane do osób, które "żeby wychować co najmniej czworo dzieci, nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, w związku z czym dziś nie mają prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewnia takim osobom podstawowe środki do życia".
Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą złożyć osoby, które osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat) i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania - przekazano.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Komu może być przyznane takie świadczenie? Środki mogą być wypłacane "matce, która urodziła i wychowała, albo wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę lub długotrwałego zaprzestania ich wychowywania – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci".
Świadczenie przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat - zaznacza resort rodziny.
Mama 4 plus - wysokość wsparcia
Radio ZET spostrzega, że wysokość dodatku do emerytury ustalana jest indywidualnie.
To uzupełnienie ma bowiem sprawić, że świadczenie emerytalne wpłacane co miesiąc seniorom, zostanie zrównane do kwoty minimalnej. Maksymalna wartość dodatku może wynieść więc obecnie 1588,44 zł. Kwota wsparcia zazwyczaj jednak jest nieco niższa i – jak podał ZUS – średnio wynosi 740 złotych - podkreślono.