Osoby, które uzyskały prawo do świadczenia, muszą mieć na uwadze górny limit. Renta wdowia może wynosić maksymalnie 7600 zł. Równocześnie nie będzie mogła przekroczyć trzykrotności miesięcznej kwoty średniej emerytury wypłacanej przez ZUS.
Zgodnie z nowym projektem ustawy, wdowa lub wdowiec zachowają swoje świadczenie, a dodatkowo zostałoby ono powiększone o 50 proc. renty rodzinnej po zmarłej żonie lub mężu. Inną z opcji jest pobieranie w pełni renty rodzinnej oraz 50 proc. własnego świadczenia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z kolei osoby, które nabyły prawo do renty rodzinnej oraz emerytury lub renty z ZUS, z KRUS, wojskowej lub policyjnej, mogłyby wybrać korzystniejsze dla siebie świadczenie oraz 50 proc. świadczenia, z którego wolą zrezygnować.
Ze statystyk ZUS wynika, że z tego przywileju korzystają przede wszystkim kobiety. Wpływają na to dwa czynniki. Emerytury kobiet, ze względu na przepracowany okres i wysokość odprowadzanych składek, są niższe. Ponadto statystycznie kobiety w Polsce żyją dłużej niż mężczyźni.
Ile wynosi renta rodzinna?
Renta rodzinna uzależniona jest od wysokości emerytury i określana jest przez ZUS w stawkach procentowych. Oto one:
- 85 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawniona jest jedna osoba,
- 90 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są dwie osoby,
- 95 proc. świadczenia zmarłego - jeżeli do renty rodzinnej uprawnione są trzy osoby lub więcej.
Renta wdowia znalazła się w Sejmie za sprawą OPZZ oraz Lewicy, które wspólnie zaangażowały się w sprawie zbierania podpisów pod projektem ustawy.