Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

800 plus dla Ukraińców w Polsce. Mucha ujawnia dane z ZUS

Wiceszefowa resortu edukacji Joanna Mucha przedstawiła dane dotyczące ukraińskich uczniów w polskim systemie edukacji. Podano też liczbę pobierających świadczenie 800 plus. Dane mogą zaskakiwać.

800 plus dla Ukraińców w Polsce. Mucha ujawnia dane z ZUS
Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Ile pobiera 800 plus? (Getty Images)

Według danych Systemu Informacji Oświatowej (SIO) na 1 października 2024 roku, w Polsce przebywa 248 tys. ukraińskich uczniów. Z tej liczby 179,7 tys. to dzieci, które przybyły po 24 lutego 2022 roku, czyli po wybuchu wojny w Ukrainie, natomiast 68,3 tys. to ukraińscy uczniowie obecni w Polsce jeszcze przed konfliktem.

Wśród blisko 189 tysięcy dzieci uchodźczych z Ukrainy w Polskim systemie edukacji, 19,3 tysiąca to uczniowie-uchodźcy, którzy zostali zarejestrowani w SIO po raz pierwszy od 1 września 2024 roku – wyjaśniła Mucha.

Wiceministra przypomniała, że od września 2024 roku wszystkie dzieci z Ukrainy przebywające w Polsce podlegają obowiązkowi szkolnemu. Oznacza to, że ukraińskich uczniów obowiązuje m.in. przygotowanie przedszkolne w zerówkach, edukacja w szkołach podstawowych oraz kontynuacja nauki w szkołach średnich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Schetyna tłumaczy wydatki posłów. Szuka winnych wśród dziennikarzy"

Joanna Mucha przytoczyła również dane otrzymane od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), w których wskazano, że we wrześniu bieżącego roku 800 plus było wypłacane dla 165,6 tys. ukraińskich dzieci w Polsce w wieku od 6 do 17 lat. ZUS przewiduje, że liczba dzieci korzystających z tego świadczenia jest na podobnym poziomie co liczba dzieci spełniających obowiązek szkolny.

Biorąc pod uwagę, że do tej pory w polskim systemie (edukacji - PAP) były 134 tysiące dzieci ukraińskich, a teraz doszło prawie 20 tysięcy. To mamy 154 tysiące, a jeszcze tutaj nie doliczam wszystkich (...). To by wskazywało na to, że jeśli chodzi o pobieranie 800 plus i wykonywanie obowiązku szkolnego, to jesteśmy w prawie dokładnie w tych samych liczbach – wyjaśniła Mucha.

"Prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw człowieka"

Ministerstwo Edukacji Narodowej i ZUS planują nałożyć na siebie dane z dwóch różnych systemów – Systemu Informacji Oświatowej oraz rejestrów PESEL z danymi ukraińskimi. Wiceministra Mucha podkreśliła, że celem tej analizy jest odnalezienie dzieci, które przebywają w Polsce, ale jeszcze nie realizują obowiązku szkolnego.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z trudności tego zadania, bo to są dzieci, które bardzo często migrują, to są dzieci, które część czasu są w Polsce, część w Ukrainie, albo część czasu w Polsce, a część w jeszcze innych krajach – zaznaczyła.

Na zakończenie Mucha podkreśliła, że choć wyzwaniem jest objęcie nauką wszystkich dzieci z Ukrainy, to edukacja jest fundamentalnym prawem człowieka. Wiceministra wskazała na konieczność dotarcia do dzieci, które mogłyby jeszcze nie być zapisane do szkół.

Prawo do edukacji jest jednym z podstawowych praw człowieka. Tak do tego podchodzimy. Nie możemy sobie pozwolić na to jako społeczeństwo, by w Polsce były dzieci, które się nie uczą, nie korzystają z edukacji – podkreśliła Mucha. Dodała, że przyszłość tych dzieci, niezależnie od tego, gdzie zdecydują się mieszkać, zależy od zapewnienia im dostępu do edukacji.

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
800+ dla Ukraińców. Trzaskowski: jeśli mieszkają i płacą podatki w Polsce
Prorosyjscy hakerzy zaatakowali na Whatsappie. Wystarczyło jedno kliknięcie
Denerwuje cię Danielle Collins? Novak Djoković ma zupełnie inne zdanie
GRU szkoli dywersantów. Tak Rosjanie planują kolejne operacje w Europie
Kontrowersyjna wymiana Birmy z Rosją. To junta wysłała za myśliwce
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić