Od 1 stycznia uprawnione osoby otrzymują 800 plus. Kwota świadczenia została podwyższona jeszcze przez poprzedni rząd. Zakład Ubezpieczeń Społecznych informował, że zmiana wysokości świadczenia następiła automatycznie.
800 plus. Od kiedy można złożyć wniosek?
Już wkrótce będzie można złożyć wniosek na 800 plus na kolejny okres od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r. Nabór rusza od 1 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Wnioski będzie będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną. Jest kilka sposobów, by to zrobić: poprzez bezpłatną aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną banku.
Czytaj również: Koniec 800 plus? Padł nowy pomysł
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aplikacji mZUS używać na urządzeniach mobilnych - telefonach komórkowych i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Trzeba ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Warto to zrobić, bowiem jak przekonuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, aplikacja zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku o 500 plus.
Jeśli wniosek o to świadczenie złożono w poprzednim okresie świadczeniowym i ZUS je przyznał, to klient może utworzyć w aplikacji wniosek na nowy okres świadczeniowy. Taki wniosek zostanie automatycznie uzupełniony na podstawie wcześniejszych danych. W razie potrzeby klient może je edytować - skomentował w rozmowie z PAP Żebrowski.
Czytaj również: 800 plus to nie wszystko. Kto może liczyć na dodatkowe 400 zł?
Komu przysługuje 800 plus?
Przypomnijmy, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów
Po zwiększeniu świadczenia rodzina z jednym dzieckiem otrzyma w ciągu rok o 3 600 złotych więcej. Jeśli w rodzinie jest dwoje dzieci, kwota wzrośnie do 7 200 złotych, a w przypadku trójki dzieci - o 10 800 złotych.
Przedłużenie wniosku o 800 plus. Co zrobić, by utrzymać ciągłość wypłat?
Aby utrzymać ciągłość wypłat z tytułu 800 plus należy pamiętać o jak najszybszym złożeniu wniosku w terminie od 1 lutego do 30 kwietnia. Wówczas świadczenie na nowy okres będzie wypłacone od czerwca tego roku.
Jeśli spóźnimy się z wnioskiem o 800 plus i wypełnimy go dopiero w maju, wtedy otrzymamy pieniądze dopiero w lipcu. Wówczas przyjdzie również wyrównanie za czerwiec. Lepiej jednak wyrobić się z wnioskiem w terminie, by zachować ciągłość świadczenia.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.